Jací jsou introverti

Každý z nás má nějakou zkušenost s introvertem. Buď přímo introvertem jsme, nebo ho máme ve svém okolí. Mám dojem, že zvláště v dnešní době, která je hlučná a hektická, ve které se tolik cení schopnost prosadit svůj názor a neustále se očekává, že budeme schopni rychle a pružně reagovat, může být pro introverta náročné zachovat si vnitřní rovnováhu.

Je důležité porozumět sám sobě, jsem-li introvertem, abych věděl, jak nakládat se svými zdroji a jak investovat svou energii. Pro extroverty je pak důležité porozumět introvertům, aby od nich neměli nereálná očekávání, našli k nim cestu a naučili se s nimi spolupracovat nikoliv jako s těmi, kdo mají nějaký handicap, ale kdo jsou prostě jen odlišní.

Na otázku „Kdo je introvert?“ někteří lidé reagují oblíbenou mylnou představou, že jsou to lidé, kteří nemají rádi lidi. Ve skutečnosti je rádi mají, jen v menším dávkování. Také jsou považováni za stydlivé. Ale takoví vůbec být nemusí, jen prostě neradi mluví, pokud v tom nevidí nějaký smysl, případně chtějí mluvit jenom s několika lidmi. Nejsou to ani nutně špatní řečníci – když na to dojde, dokáží někteří introverti strhnout davy.

Pokud jste extrovert, mohou být pro vás introverti tak trochu záhadou. Jací tedy vlastně introverti ve skutečnost jsou?

Rádi tráví čas sami

Pokud si chtějí odpočinout, místo, aby vyrazili někam ven s kamarády, raději si zalezou a čtou si, zahrají si počítačovou hru nebo se věnují nějakému koníčku. To, že jsou rádi sami, neznamená, že jsou osamělí. O samotě jsou schopni ale mnohem lépe nabít baterky. Nemusíte je litovat ani se je za každou cenu snažit vytáhnout „mezi lidi“. Přijdou, až budou sami chtít.

tumblr_m7y5y6lb2d1qjgw8zo1_500Trávit čas o samotě není u introvertů věc nějakého rozmaru. Když introverti o samotě netráví dostatek času, může to mít pro ně podle psycholožky Marti Olsen Laney velmi negativní následky:

 • Poruchy příjmu potravy.
 • Častá nemocnost, bolesti hlavy, bolesti zad, alergie.
 • Úzkostné stavy, podrážděnost.
 • Nesoustředěnost, neschopnost dělat rozhodnutí.
 • Ztráta smyslu života.
 • Dlouhodobá únava.

Jsou to dobří posluchači, ale nesnášejí tlachání

Pozorné naslouchání je něco, v čem introverti často vynikají. Rádi budou hodiny poslouchat, co máte na srdci, a budou se snažit vás skutečně poznat. Většinou vám ale nebudou zároveň vnucovat své rady. Na druhou stranu však nemají rádi společenskou konverzaci neboli small talk – to introverti považují za zcela zbytečné tlachání.

Neiniciují sociální kontakt

Introvert většinou nebude ten, kdo iniciuje kontakt se svým okolím. Nenapíše první sms, nezavolá, nenapíše. Nikoliv ale proto, že by o kontakt vůbec nestál – dost možná bude velice rád, když kontaktujete vy jeho.

photo-1461720486092-b6ee3f33d726Mají názor

To, že introverti svůj názor hned každému nevnucují, neznamená, že žádný nemají. Většina introvertů si ho prostě jen nechává pro sebe a nechají extroverty, aby byli „hvězdou večera“.

Nepodceňujte je tedy a nezapomínejte se jich na jejich názor zeptat – protože je dost dobře možné, že z nich vypadne opravdová perla. Už jen proto, že před tím, než si ho utvoří, naslouchají lidem kolem sebe.

A jak všichni víme ze zkušenosti, naopak to, že je někdo ukecaný, ještě neznamená, že má zrovna nejpromyšlenější názory.

Nezapojují se do konfliktů

Introverti se většinou vyhýbají konfliktním situacím. Pokud je někdo ve špatné náladě nebo dokonce vzteklý, introvert nebude tím, kdo ho konfrontuje. Mívají snadno pocit, že jsou zodpovědní za to, že se ten druhý rozčiluje, a trpí pak pocity viny.

Rádi plánují

Již v roce 1999 jedna vědecká studie zjistila, že krev proudí jiným způsobem v mozku introverta a jinak v mozku extroverta. U introverta lze pozorovat větší proudění krve v oblasti mozku, která je zodpovědná za plánování, řešení problémů, vzpomínky a vůbec za věci, které můžete dělat velice dobře o samotě. Introverti tedy rádi plánují, sestavují si různé seznamy. Řada z nich si také píše deník.

Dávají si pozor, kam si sedají

Ať už je to v metru, v restauraci či v místnosti plné lidí, introvert se snaží najít si místo, kde se bude cítit v bezpečí. Typicky bude sedět někde na okraji, tak, aby nebyl obklopen ze všech stran lidmi.

photo-1456412684996-31507d7d17b6Mají malý okruh přátel

Jak jsem uvedla již v úvodu článku, jedním z častých omylů ohledně introvertů je, že nemají rádi lidi. Ve skutečnosti jsou rádi, když mají svůj stálý okruh dobrých přátel, na které se mohou spolehnout. Bývají ve vztazích velice loajální, usilují v nich o skutečnou blízkost a investují do nich hodně energie. Jsou ochotni se za vás vždy postavit, bránit vás do posledního dechu a můžete jim tedy plně důvěřovat.

Když se ovšem nějaký jejich vztah rozpadne, jsou tím introverti hluboce zasaženi a je pro ně mnohem těžší se s tím vyrovnat. Bývají pak o to opatrnější při navazování nových kontaktů.

Příliš mnoho podnětů je rozptyluje

Zatímco extroverti se snadno začnou nudit, když se kolem nich nic neděje, introverti se v hektickém prostředí nejsou schopni pořádně nesoustředit a velice je to vyčerpává. S tím souvisí i to, že je unavuje být ve velké skupině lidí. Introverti preferují klidné, tiché prostředí – pak vydají mnohem kvalitnější výkon.

Na společenských setkáních se drží těch, které již znají

I introverti občas dorazí na nějakou párty, nestojí ale většinou až tak o to, se na nich s někým novým seznamovat, ale vyhledávají na nich „svoje“ lidi. Často se zašijí do kuchyně nebo nějakého jiného tichého koutu, případně se jdou ven projít a nadýchat čerstvého vzduchu.

Společenské události mohou introverta bavit, ale pouze tehdy, když nejsou překračovány jeho hranice. Hlasitý hovor, cizí lidé a pocit osamělosti uprostřed davu – to vše je pro introverta noční můra.

surpriseNemají moc rádi překvapení

Mozky introvertů a extrovertů se nijak neliší v tom smyslu, že by jedna či druhá skupina byla nějak chytřejší. Přesto ale v některých ohledech fungují odlišně, a to především v tom, jak prožívají uspokojení.

Pocit uspokojení a rozkoše je v mozku aktivován dopaminem, což je jeden z neurotransmiterů. Vědci zjistili, že v mozku extroverta se při hazardu – ve kterém jde o náhodu a překvapení – se (na rozdíl od introverta) spouští pocity uspokojení. Introverti na druhou stranu prožívají z překvapení nebo z riskování mnohem méně nadšení.        

zdroj obrázku

Mohou být dobrými řečníky

Není pravdou, že by introvert musel být za všech okolností stydlivý a nebyl schopný mluvit před velkým počtem lidí. Naopak, pro některé může být mnohem jednodušší mluvit k velkému zástupu, než se snažit o společenskou konverzaci v menší skupině.

Řada známých osobností se označuje za introverty – například Bill Gates, Lady Gaga, Ema Watson, Barack Obama či Steven Spilberg. Být introvertem tedy neznamená, že by se musel dotyčný za každou cenu vyhýbat mikrofonu.

Závěrem

Introverti jsou loajální přátelé, dokáží dělat vrbu dlouhé hodiny, dají vám upřímnou zpětnou vazbu, umí psát krásné dopisy… Dopřejte jim prostor, nenuťte je mluvit, když na to nemají náladu, a když už mluví, neskákejte jim do řeči. Pokud je pozvete na návštěvu, nezvěte zároveň dvacet dalších lidí. Nechtějte po nich, aby byli středem pozornosti, a v žádném případě jim nedělejte narozeninovou oslavu jako překvapení. A pokud introvertovi naopak pomůžete z nějaké párty zdrhnout, získáte kámoše na zbytek života.

Chcete vědět víc?

Přečtěte si další články

Mohl by vás zajímat článek JAK VYCHOVÁVAT INTROVERTA nebo RODIČ INTROVERT, DÍTĚ EXTROVERT – NÁVOD K PŘEŽITÍ.

Pokud vás zajímá, jací jsou naopak extroverti, přečtěte si článek s názvem… překvapivě… JACÍ JSOU EXTROVERTI.

Objednejte se na konzultaci

Poskytuji terapii a podpůrné provázení. Pomáhám například lidem porozumět své osobnosti a nastavit si zdravé hranice ve vztazích

NAPIŠTE MI a domluvíme si setkání.

Přečtěte si knihu

126275Sylvia Löhken: Introverti a extroverti

Co introverti a extroverti potřebují, co jim jde, a kde by se naopak měli mít na pozoru? Jak extrovertní a introvertní vlastnosti ovlivňují naše myšlení, emoce a jednání? Jak jsou na tom introverti a extroverti ve stresových situacích? Jak dělat věci v souladu se svým typem osobnosti? Čtivá a zajímavá knížka, určená všem introvertům, extrovertům a také centrovertům. Dozvíte se v ní, jak žít podle vlastního založení, jak využívat svých silných stránek a nebát se slabých. Pochopíte, kolik se toho můžeme od sebe navzájem naučit a kolik můžeme společně dokázat. V závěru knihy pak najdete test, v němž zjistíte, nakolik jste osobností introvertní, nebo extrovertní.

KNIHU NAJDETE ZDE

146114

Adam S. McHugh: Introverti v církvi

Introverti mají řadu vlastností, které významně přispívají poslání církve a budování Těla Kristova. Je požehnáním pro církev, když se na jejím vedení podílejí jak introverti, tak extroverti. Pak totiž obě skupiny přispívají ke společnému dobru svými silnými stránkami a zároveň vzájemně vyvažují své slabiny. Kniha chce inspirovat introvertně založené jedince k tomu, aby svá velká obdarování, která mohou církevnímu společenství nabídnout, sdíleli s druhými.

KNIHU NAJDETE ZDE

[wysija_form id=“2″]

34 komentářů:

 • Život introverta v obrazech – mezi řečí 06/10/2016 at 16:51

  […] Jací jsou introverti […]

  Reply
 • V. 07/10/2016 at 00:22

  Nemáš někde tu vědeckou studii o proudění krve v mozku? V rámci studia bych si ten papír táda přečetla. Děkuji:)

  Reply
  • Ráchel Bícová 07/10/2016 at 08:25

   Ahoj, měla by to být tahle studie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9989562 Našla jsem ji někde ocitovanou.

   Reply
  • Ráchel Bícová 07/10/2016 at 14:32

   A ještě tento článek by tě mohl zajímat: http://www.quietrev.com/why-introverts-and-extroverts-are-different-the-science/

   Reply
  • Robert 16/10/2019 at 22:23

   Dobrý den jsem introvert mám problém se seznámit třeba s někým novým, po telefonu nebo kde je hodně lidí nedokážu ze sebe vydat nic často i koktam, ale když toho člověka znám déle tak už tolik nekoktam, tak nevím jestli to stim má něco společného že jsem introvert

   Reply
   • Ráchel Bícová 17/10/2019 at 16:45

    Může to být právě tím, že jste introvert. Také ve vás může setkání s novými lidmi vyvolávat úzkost.

    Reply
 • Iva 07/10/2016 at 06:50

  Ahoj Ráchel,
  vřelé díky, poznávám se…tak ráda jsem sama se sebou…ano, ano, naslouchám, nemám ráda tlachání, mám malý okruh přátel, a jak dlouho mi trvá, než začnu důvěřovat…a dávám si velký pozor, kam si sednu 🙂
  I.

  Reply
  • Ráchel Bícová 07/10/2016 at 08:23

   Tak být sám se sebou znamená být se svým nejoblíbenějším člověkem 😀

   Reply
 • Iva 07/10/2016 at 09:01

  No, občas to komplikuje život…manžel introvert, já introvert, děti (překvapivě) introverti..plnej barák lidí, který chtějí být sami se sebou 🙂 🙂 🙂

  Reply
  • Ráchel Bícová 07/10/2016 at 09:18

   Tak ale zase se navzájem chápete. Co pak takovej chudák introvert v rodině extrovertů 😀

   Reply
  • Jiřina 20/04/2017 at 17:54

   Boooožinkote to je přesně jak u nás doma 🙂

   Reply
 • Timka 09/10/2016 at 12:10

  Donútila si ma spomaliť a uvedomiť si, že síce mám pravdu, ak tvrdím, že komunikačná zručnosť JE zručnosť (t.j. dá sa osvojiť, navyše je dôležitá), predsa musím byť ohľaduplná a nezabúdať, že pre mňa ako ambi-až extroverta je to oveľa jednoduchšie 🙂
  Ďakujem. Aj tento článok spustil myšlienkový pochod, kde som prehodnotila svoje názory na oddanosť niektorých mojich blízkych, a rozhodla som sa nevykričať im to.

  Reply
  • Ráchel Bícová 09/10/2016 at 12:30

   Komunikační dovednosti se dají osvojit. Ale zase na druhou stranu je i volba je nevyužívat 😀 Myslím, že jde především o vzájemný respekt. Za čas se objeví článek i o extrovertech, kteří to také nemají vždy jednoduché 😉

   Reply
 • Jirka Kinský 10/10/2016 at 05:39

  Ahoj Ráchel. Dobrý článek. Ještě je dobrá knížka http://knihy.heureka.cz/pozitivni-povahove-profily-rohm-a-robert-phd/.
  O něco víc rozšířené to, co píšeš.

  Reply
  • Ráchel Bícová 10/10/2016 at 07:12

   Ano, ta je taky dobrá 🙂

   Reply
 • Jací jsou extroverti – mezi řečí 27/10/2016 at 17:44

  […] jako jsou někdy pro extroverty poněkud frustrující záhadou introverti, může tomu být i naopak. Jaké tedy jsou tyto báječné, okouzlující a někdy kapku […]

  Reply
 • Jak vychovávat introverta – mezi řečí 23/02/2017 at 10:12

  […] Zjistěte, jací infroverti vlastně jsou. Budete-li rozumět tomu, jak introverti vnímají svět a fungují v něm, porozumíte lépe i potřebám svého dítěte. […]

  Reply
 • Jak vychovávat introverta - Křesťan Dnes 01/03/2017 at 06:44

  […] Zjistěte, jací infroverti vlastně jsou. Budete-li rozumět tomu, jak introverti vnímají svět a fungují v něm, porozumíte lépe i potřebám svého dítěte. Introvertní děti většinou: […]

  Reply
 • P. 23/10/2017 at 09:30

  Fakt skvěle napsaný 🙂 První článek o introvertech, ve kterym jsem se fakt našel

  Reply
  • Ráchel Bícová 25/10/2017 at 18:03

   To mne moc těší! Jak jste na něj natrefil?

   Reply
  • TonyRed 26/08/2018 at 03:04

   Je fajn ,že to aspoň někdo chápe ,jen škoda , že to nechápou i lidé z okoli…Pěkny článek.

   Reply
 • Introverti v církvi - mezi řečí 05/11/2017 at 14:55

  […] Nemají rádi překvapení. Mohou působit jako „divní pavouci“. Pokud vás zajímá, jací jsou introverti, přečtěte si na blogu článek, který je věnován právě charakteristickým vlastnostem […]

  Reply
 • Nebezpečné vztahy - mezi řečí 11/10/2018 at 12:47

  […] se sociální bytost. Dokonce ani ten největší introvert se bez vztahů zcela neobejde. Vztahy mohou být pro nás zároveň významným zdrojem stresu. […]

  Reply
 • Pavel 07/11/2018 at 17:16

  Velmi pěkně napsané. Dost se v tom poznávám. A nejvíc se mi líbí ta úplně poslední věta: A pokud introvertovi naopak pomůžete z nějaké párty zdrhnout, získáte kámoše na zbytek života. 🙂

  Reply
  • Ráchel Bícová 07/11/2018 at 20:15

   Už vám někdo takhle pomohl? 😉

   Reply
   • Pavel 08/11/2018 at 21:37

    Bohužel ještě ne. Ale kdyby se opravdu našel, takového kamaráda bych moc rád měl.

    Reply
   • Pavel 08/11/2018 at 21:38

    Ale ono je to taky tím, že na takové akce opravdu často nechodím.

    Reply
    • Ráchel Bícová 09/11/2018 at 09:37

     Co byste tam taky jako introvert dělal, že 😉

     Reply
     • Pavel 09/11/2018 at 20:30

      Trpěl, co jiného?! 😀

 • MiR 02/04/2020 at 14:57

  Moc pěkně napsané. Jen bych rád zdůraznil, že když už se někdo nás introvertů zeptá na názor, tak pokud není ochoten počkat, než ho zformulujeme, tak se ho stejně nemá šanci dozvědět 🙂
  Dost často se mi stává, že se sice někdo zeptá, ale vzápětí (alespoň z mého pohledu vzápětí) začne mluvit sám a tím rozhovor z mojí strany končí.

  Reply
  • T 03/04/2020 at 22:29

   To znám a stává se mi to velmi často, bohužel s manželkou. Než ji stačím něco odpovědět, tak mi vyčte že mlčím a já už opravdu v tu chvíli vůbec nedokážu a nechci mluvit. Mám pocit vnitřní zrady, že není schopna mě brát takového jaký jsem. Dvě vteřiny mlčení jsou pro ni nepřijatelný…

   Reply
   • Ráchel Bícová 05/04/2020 at 19:10

    Někdy se to stává, že si v partneři v tomto směru nerozumí. Pro extroverta může být hodně těžké představit si, jak uvažuje introvert, a naopak. Přeji vám, aby se vám podařilo se sladit!

    Reply
 • Jera 14/12/2020 at 10:56

  Po přečtení (i tohoto) článku se mi náramně ulevilo. Uff. V padesáti jsem se dozvěděla, že nejsem celý život divná, odtažitá, nekomunikativní, jsem „jen“ introvertní. Je to úžasný pocit, který si dokáže představit jen ten, kdo to zažil. (Dovolím si parafrázovat Pelíšky: Přitom taková blbost… :o)) A navedla mě na to dcera, která mi jednou na mé povzdechy, jaká jsem divná, ťukla: „A nebudeš ty spíš introvert? To jsem vůbec netušila, že tě něco takového trápí“ A já začala hledat na netu… a konečně se pochopila. :o) Taky to, že nutně musím mást lidi, protože jsem „nejednoznačný“ introvert: cizí lidi mi nevadí, nemám problém mluvit před obecenstvem, bývám vtipná a veselá,… ale nejspokojenější jsem sama se sebou, ve společnosti vydržím jen chvilku. Takže teď už mi v hlavě zůstala jen otázka: „Proč jsem proboha nehledala dřív?!“ Díky.

  Reply
  • Ráchel Bícová 14/12/2020 at 11:06

   Tak to mne opravdu těší, že vám článek takto pomohl. Ať se vám daří!

   Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..