06 Říj Jací jsou introverti
Každý z nás má nějakou zkušenost s introvertem. Buď přímo introvertem jsme, nebo ho máme ve svém okolí. Mám dojem, že zvláště v dnešní době, která je hlučná a hektická, ve které se tolik cení schopnost prosadit svůj názor a neustále se očekává, že budeme schopni rychle a pružně reagovat, může být pro introverta náročné zachovat si vnitřní rovnováhu.
Je důležité porozumět sám sobě, jsem-li introvertem, abych věděl, jak nakládat se svými zdroji a jak investovat svou energii. Pro extroverty je pak důležité porozumět introvertům, aby od nich neměli nereálná očekávání, našli k nim cestu a naučili se s nimi spolupracovat nikoliv jako s těmi, kdo mají nějaký handicap, ale kdo jsou prostě jen odlišní.
Na otázku „Kdo je introvert?“ někteří lidé reagují oblíbenou mylnou představou, že jsou to lidé, kteří nemají rádi lidi. Ve skutečnosti je rádi mají, jen v menším dávkování. Také jsou považováni za stydlivé. Ale takoví vůbec být nemusí, jen prostě neradi mluví, pokud v tom nevidí nějaký smysl, případně chtějí mluvit jenom s několika lidmi. Nejsou to ani nutně špatní řečníci – když na to dojde, dokáží někteří introverti strhnout davy.
Pokud jste extrovert, mohou být pro vás introverti tak trochu záhadou. Jací tedy vlastně introverti ve skutečnost jsou?
Rádi tráví čas sami
Pokud si chtějí odpočinout, místo, aby vyrazili někam ven s kamarády, raději si zalezou a čtou si, zahrají si počítačovou hru nebo se věnují nějakému koníčku. To, že jsou rádi sami, neznamená, že jsou osamělí. O samotě jsou schopni ale mnohem lépe nabít baterky. Nemusíte je litovat ani se je za každou cenu snažit vytáhnout „mezi lidi“. Přijdou, až budou sami chtít.
Trávit čas o samotě není u introvertů věc nějakého rozmaru. Když introverti o samotě netráví dostatek času, může to mít pro ně podle psycholožky Marti Olsen Laney velmi negativní následky:
- Poruchy příjmu potravy.
- Častá nemocnost, bolesti hlavy, bolesti zad, alergie.
- Úzkostné stavy, podrážděnost.
- Nesoustředěnost, neschopnost dělat rozhodnutí.
- Ztráta smyslu života.
- Dlouhodobá únava.
Jsou to dobří posluchači, ale nesnášejí tlachání
Pozorné naslouchání je něco, v čem introverti často vynikají. Rádi budou hodiny poslouchat, co máte na srdci, a budou se snažit vás skutečně poznat. Většinou vám ale nebudou zároveň vnucovat své rady. Na druhou stranu však nemají rádi společenskou konverzaci neboli small talk – to introverti považují za zcela zbytečné tlachání.
Neiniciují sociální kontakt
Introvert většinou nebude ten, kdo iniciuje kontakt se svým okolím. Nenapíše první sms, nezavolá, nenapíše. Nikoliv ale proto, že by o kontakt vůbec nestál – dost možná bude velice rád, když kontaktujete vy jeho.
Mají názor
To, že introverti svůj názor hned každému nevnucují, neznamená, že žádný nemají. Většina introvertů si ho prostě jen nechává pro sebe a nechají extroverty, aby byli „hvězdou večera“.
Nepodceňujte je tedy a nezapomínejte se jich na jejich názor zeptat – protože je dost dobře možné, že z nich vypadne opravdová perla. Už jen proto, že před tím, než si ho utvoří, naslouchají lidem kolem sebe.
A jak všichni víme ze zkušenosti, naopak to, že je někdo ukecaný, ještě neznamená, že má zrovna nejpromyšlenější názory.
Nezapojují se do konfliktů
Introverti se většinou vyhýbají konfliktním situacím. Pokud je někdo ve špatné náladě nebo dokonce vzteklý, introvert nebude tím, kdo ho konfrontuje. Mívají snadno pocit, že jsou zodpovědní za to, že se ten druhý rozčiluje, a trpí pak pocity viny.
Rádi plánují
Již v roce 1999 jedna vědecká studie zjistila, že krev proudí jiným způsobem v mozku introverta a jinak v mozku extroverta. U introverta lze pozorovat větší proudění krve v oblasti mozku, která je zodpovědná za plánování, řešení problémů, vzpomínky a vůbec za věci, které můžete dělat velice dobře o samotě. Introverti tedy rádi plánují, sestavují si různé seznamy. Řada z nich si také píše deník.
Dávají si pozor, kam si sedají
Ať už je to v metru, v restauraci či v místnosti plné lidí, introvert se snaží najít si místo, kde se bude cítit v bezpečí. Typicky bude sedět někde na okraji, tak, aby nebyl obklopen ze všech stran lidmi.
Mají malý okruh přátel
Jak jsem uvedla již v úvodu článku, jedním z častých omylů ohledně introvertů je, že nemají rádi lidi. Ve skutečnosti jsou rádi, když mají svůj stálý okruh dobrých přátel, na které se mohou spolehnout. Bývají ve vztazích velice loajální, usilují v nich o skutečnou blízkost a investují do nich hodně energie. Jsou ochotni se za vás vždy postavit, bránit vás do posledního dechu a můžete jim tedy plně důvěřovat.
Když se ovšem nějaký jejich vztah rozpadne, jsou tím introverti hluboce zasaženi a je pro ně mnohem těžší se s tím vyrovnat. Bývají pak o to opatrnější při navazování nových kontaktů.
Příliš mnoho podnětů je rozptyluje
Zatímco extroverti se snadno začnou nudit, když se kolem nich nic neděje, introverti se v hektickém prostředí nejsou schopni pořádně nesoustředit a velice je to vyčerpává. S tím souvisí i to, že je unavuje být ve velké skupině lidí. Introverti preferují klidné, tiché prostředí – pak vydají mnohem kvalitnější výkon.
Na společenských setkáních se drží těch, které již znají
I introverti občas dorazí na nějakou párty, nestojí ale většinou až tak o to, se na nich s někým novým seznamovat, ale vyhledávají na nich „svoje“ lidi. Často se zašijí do kuchyně nebo nějakého jiného tichého koutu, případně se jdou ven projít a nadýchat čerstvého vzduchu.
Společenské události mohou introverta bavit, ale pouze tehdy, když nejsou překračovány jeho hranice. Hlasitý hovor, cizí lidé a pocit osamělosti uprostřed davu – to vše je pro introverta noční můra.
Nemají moc rádi překvapení
Mozky introvertů a extrovertů se nijak neliší v tom smyslu, že by jedna či druhá skupina byla nějak chytřejší. Přesto ale v některých ohledech fungují odlišně, a to především v tom, jak prožívají uspokojení.
Pocit uspokojení a rozkoše je v mozku aktivován dopaminem, což je jeden z neurotransmiterů. Vědci zjistili, že v mozku extroverta se při hazardu – ve kterém jde o náhodu a překvapení – se (na rozdíl od introverta) spouští pocity uspokojení. Introverti na druhou stranu prožívají z překvapení nebo z riskování mnohem méně nadšení.
Mohou být dobrými řečníky
Není pravdou, že by introvert musel být za všech okolností stydlivý a nebyl schopný mluvit před velkým počtem lidí. Naopak, pro některé může být mnohem jednodušší mluvit k velkému zástupu, než se snažit o společenskou konverzaci v menší skupině.
Řada známých osobností se označuje za introverty – například Bill Gates, Lady Gaga, Ema Watson, Barack Obama či Steven Spilberg. Být introvertem tedy neznamená, že by se musel dotyčný za každou cenu vyhýbat mikrofonu.
Závěrem
Introverti jsou loajální přátelé, dokáží dělat vrbu dlouhé hodiny, dají vám upřímnou zpětnou vazbu, umí psát krásné dopisy… Dopřejte jim prostor, nenuťte je mluvit, když na to nemají náladu, a když už mluví, neskákejte jim do řeči. Pokud je pozvete na návštěvu, nezvěte zároveň dvacet dalších lidí. Nechtějte po nich, aby byli středem pozornosti, a v žádném případě jim nedělejte narozeninovou oslavu jako překvapení. A pokud introvertovi naopak pomůžete z nějaké párty zdrhnout, získáte kámoše na zbytek života.
Chcete vědět víc?
Přečtěte si další články
Mohl by vás zajímat článek JAK VYCHOVÁVAT INTROVERTA nebo RODIČ INTROVERT, DÍTĚ EXTROVERT – NÁVOD K PŘEŽITÍ.
Pokud vás zajímá, jací jsou naopak extroverti, přečtěte si článek s názvem… překvapivě… JACÍ JSOU EXTROVERTI.
Objednejte se na konzultaci
Poskytuji terapii a podpůrné provázení. Pomáhám například lidem porozumět své osobnosti a nastavit si zdravé hranice ve vztazích
NAPIŠTE MI a domluvíme si setkání.
Přečtěte si knihu
Sylvia Löhken: Introverti a extroverti
Co introverti a extroverti potřebují, co jim jde, a kde by se naopak měli mít na pozoru? Jak extrovertní a introvertní vlastnosti ovlivňují naše myšlení, emoce a jednání? Jak jsou na tom introverti a extroverti ve stresových situacích? Jak dělat věci v souladu se svým typem osobnosti? Čtivá a zajímavá knížka, určená všem introvertům, extrovertům a také centrovertům. Dozvíte se v ní, jak žít podle vlastního založení, jak využívat svých silných stránek a nebát se slabých. Pochopíte, kolik se toho můžeme od sebe navzájem naučit a kolik můžeme společně dokázat. V závěru knihy pak najdete test, v němž zjistíte, nakolik jste osobností introvertní, nebo extrovertní.
Adam S. McHugh: Introverti v církvi
Introverti mají řadu vlastností, které významně přispívají poslání církve a budování Těla Kristova. Je požehnáním pro církev, když se na jejím vedení podílejí jak introverti, tak extroverti. Pak totiž obě skupiny přispívají ke společnému dobru svými silnými stránkami a zároveň vzájemně vyvažují své slabiny. Kniha chce inspirovat introvertně založené jedince k tomu, aby svá velká obdarování, která mohou církevnímu společenství nabídnout, sdíleli s druhými.