časté dotazy

Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy, které dostávám ohledně mojí nabídky terapie. Nenašli jste tady, co jste hledali? Napište mi, ráda vám odpovím.

O TERAPII

Terapie vám může významně pomoci v období velkých změn, například v rodině či zaměstnání. Terapii byste měli dále zvážit, pokud vás netěší věci, které vám dříve dělaly radost, máte dlouhodobé pocity smutku nebo úzkosti, máte potíže se spánkem, dlouhotrvající únavu bez fyzických příčin, ztrácíte motivaci k životu a podobně.

Více o tom, jaké mohou být signály, že by pro vás byla terapie užitečná, si přečtěte tady.

Je toho hodně, ale může vám pomoci například v následujících oblastech:

 • Lépe porozumět své osobnosti a naučit se, jak vycházet lépe sám se sebou.
 • Naučit se komunikovat s lidmi kolem sebe novým způsobem.
 • Žít spokojeně bez toho, že byste měli na každou otázku odpověď.
 • Přenést se přes bolestivé zkušenosti a využít to, co jste s díky nim naučili.
 • Získat nový vhled do náročných situací a objevit nové cesty, jak je řešit.
 • Zvládnout sebedestruktivní chování.
 • Naučit se pracovat lépe se svým časem a relaxovat.
 • Začnete si snáze vymezovat si zdravé hranice vůči druhým lidem.

Kromě toho, že by měl mít terapeut příslušné vzdělání a dovednosti, je důležitá také jeho osobnost. Dobrý terapeut vám neslibuje modré z nebe, jedná s vámi s respektem a je vám s ním jednoduše dobře.

Více o tom, jak poznat dobrého terapeuta, si přečtěte tady.

Na začátku se seznámíme, budete mít možnost se mě ohledně terapie na cokoliv zeptat. Ujasníme si, jaké změny chcete vidět ve svém životě a domluvíme si „společný projekt“, na kterém budeme v terapii pracovat. Budeme také mluvit o tom, podle čeho poznáte, že změny skutečně nastávají.

Průběžně budeme vyhodnocovat, jak a v čem je pro vás terapie užitečná. Mým cílem není vás udržet v terapii co nejdéle, ale naopak abyste mě co nejdříve nepotřebovali. Zároveň budete mít tolik času, kolik budete potřebovat.

Samozřejmě ano, jsem vázána mlčenlivostí. Řídím se také Etickým kodexem. Mluvit o vás mohu pouze anonymizovaně v rámci své supervize, když se potřebuji poradit se zkušenějším kolegou.

Píši si poznámky pro vlastní potřebu, na kterých je uvedeno pouze vaše křestní jméno a iniciála vašeho příjmení. Uchovávám je uzamčené ve své kanceláři. Slouží mi k připomenutí toho, o čem jsme spolu mluvili na minulých konzultacích a k sledování průběhu terapie. Můžete do nich kdykoliv nahlédnout.

Nejjednodušší odpověď zní „O čem chcete“. Budeme také mluvit o tom, jaké změny si ve svém životě přejete a co vám přinesou.

Osobně nevěřím, že terapie musí být za každou cenu bolestivá. Někdy může dojít na slzy, ty jsou zcela v pořádku. Zároveň ale v práci s klienty postupuji vždy tempem, které si oni sami regulují, aby nebyli zbytečně zaplavení těžkými emocemi.

Obvykle si klienti všimnou malého zlepšení už na konci prvního setkání. Mluví o tom, že se jim ulevilo, že mohli o svém trápení někomu říci, oceňují, že u mne nacházejí bezpečný prostor. Řada klientů pak pociťuje již alespoň nějaké větší změny po cca deseti setkáních. Celkově vám ale předem nemohu říci, jak dlouhou terapii budete potřebovat.

Obvyklá frekvence konzultací je jednou za dva týdny. V případě potřeby lze domluvit častější setkání. Delší frekvence se mi příliš neosvědčila, jde pak spíše sérií jednotlivých setkání, než o systematickou terapii.

Průběžně se vás budu ptát, jak se v terapii cítíte a jestli vám vyhovuje můj přístup. Na základě toho se domluvíme na potřebných změnách. Pokud vám naše spolupráce nebude přesto z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, doporučím vám některého ze svých kolegů, který by mohl lépe vyhovovat vašim potřebám.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ano, vzhledem k tomu, že mám řadu klientů z jiných koutů republiky, mám s ní dost zkušeností. Terapie online má sice určitá omezení, přesto je skvělou volbou v případě, že pro vás není možné na terapii docházet ke mně do poradny.

Ne, nejsem lékař, léky tedy nepředepisuji. Pokud se rozhodnete, že chcete jít k psychiatrovi, budu vás v tom provázet. V případě, že lékař rozhodně, že jsou pro vás léky potřebné, mohu vás provázet obdobím jejich nasazování, probrat s vámi vaše případné otazníky. O tom, jaký postoj mám k medikaci, si můžete přečíst v článku 7 mýtů o antidepresivech.

Mými častými klienty jsou věřící lidé, kteří si přejí věřícího terapeuta, který rozumí specifikům, které přináší např. život v církvi. Samozřejmě ale zároveň běžně pracuji s lidmi jiného nebo žádného vyznání.

Co se týče toho, s jakými obtížemi se na mne nejčastěji lidé obracejí, jsou to obvykle úzkosti, depresivní prožívání nebo vztahové problémy. Další skupinou, která se u mne častěji objevuje, jsou lidé z LGBT komunity, případně jejich rodiče.

V tom všem se ale nedá mluvit o „specializaci“. Přicházejí ke mně lidé v různých životních situacích, s různými příběhy – a to je jedna z věcí, které mě na mojí práci baví.

S dětmi v současné době nepracuji; s dospívajícími od cca 13-14 let ano. V takových případech se kromě s dospívajícím také jednou za čas setkávám i s jeho rodiči, případně se sejdeme všichni najednou na rodinném setkání.

Pokud je vašemu dospívajícímu více než 18 let, musí se u mne objednat sám/sama.

V současné době párovou terapii neposkytuji. Mohu vám doporučit svou kolegyni PhDr. Dagmar Güttnerovou nebo kolegu Mgr. Petra Fuliera.

Bohužel ne, nepracuji v rámci zdravotnického zařízení.

Platí se vždy po konzultaci převodem na účet.

Poradna je kousek od stanice metra Náměstí republiky, v Soukenické 15 na Praze 1 ve dvoře.

 • Napište mi a do zprávy také přidejte svoje telefonní číslo.
 • Já vám zavolám a domluvíme se na termínu.
 • Budete se mne také moci vyptat, na co budete potřebovat.

 

CHCI SE OBJEDNAT

Obvykle jsem schopná vám poskytnout termín za dva až tři týdny. Pokud mám zrovna plnou kapacitu a vy nechcete čekat déle, doporučím vám někoho z kolegů.

Pokud nemůžete přijít na konzultaci, odhlašte ji prosím alespoň 24 hodin předem, jinak bych vám ji musela bohužel účtovat.

O víkendu konzultace neposkytuji. Poslední čas, ve který poskytuji osobní konzultaci, je od 17:00 hodin. V závažných případech se lze na objednat na jednorázovou online konzultaci od 18:00 hodin.

Pokud spolu pracujeme v terapii, budete mít k dispozici moje telefonní číslo. Na krátké zprávy (změna termínu, zrušení konzultace apod.) pište prosím SMS. V případě, že se mnou potřebujete mluvit, napište mi SMS a já vám zavolám.