9 věcí, které dělám pro mír v duši
Dnes, tedy 21. září, je Mezinárodní den míru. Poprvé se tento den slavil v roce 1981. Upřímně - neumím zařídit světový mír. Ale naučila jsem se, že mohu...
Absolvovala jsem psychoterapeutický výcvik v přístupu zaměřením na řešení (Dalet Olomouc). Soukromou terapeutickou praxi jsem otevřela v roce 2019. Jsem součástí Křesťanského psychoterapeutického centra.
Na jaře roku 2016 jsem absolvovala výcvik Supervize v pomáhajících profesích a jsem supervizorkou s evropskou akreditací (ANSE)
Rok jsem s manželem studovala na Christ For The Nations Institute v Dallasu, USA (Leadership Certificate), kde jsem se zaměřila především na předměty týkající se práce s dětmi a pastorace. V USA jsem absolvovala také výcvik pro vězeňské kaplany a pracovala jako dobrovolník ve vazbě pro mladistvé.
Vystudovala jsem sociální práci na FF UK. Pro svou diplomovou práci jsem zpracovala rozsáhlý výzkum zabývající se tehdejším stavem sítě mateřských center v ČR a srovnáním životního stylu matek na rodičovské dovolené v Praze a na venkově.
Od roku 2009 do roku 2019 jsem učila na Evangelikální teologickém semináři předměty Sociální patologie, Filosofie a etika sociální práce a Světové sociální problémy.
Vedla jsem absolventské a bakalářské práce, vedla jsem praxe studentů a supervize k praxi.
Ve výuce jsem se zaměřovala na rozvoj kritického myšlení a na propojení etiky s praxí.
Pro server rodina.cz jsem napsala sérii 36 článků pro rodiče, týkající se vývoje dětí od 3 do 6 let, které mají desetitisíce odběratelů.
Deset let jsem se podílela na práci v redakci časopisu Život Víry.
Jsem autorkou scénářů první série televizního pořadu pro děti Biblická pátrání.
V roce 2016 jsem začala psát blog mezi řečí, na kterém najdete články o psychologii a vztazích.
Starala jsem se o sociální sítě různých neziskových organizací.
Spolu se svým týmem jsem napsala pětiletý učební plán pro nedělní školy, podle kterého se nyní učí děti školního věku v různých církvích po celé republice.
Dále jsem napsala dvouletý učební plán pro výuku předškolních dětí v církvích.
V letech 2019 – 2021 jsem pracovala jako didaktička a metodička pro projekt Úcta k životu – základ pro demokratickou kulturu. V rámci tohoto projektu jsem odborně vedla tvorbu metodik pro pedagogy na ZŠ a SŠ.
Mám více než 25 let zkušeností s prací s dětmi v církvích a v pořádání kurzů a seminářů pro rodiče a pracovníky s dětmi na témata týkajícího se duchovní výchovy.
Podílela jsem se na vedení 19 ročníků Dětské konference po organizační i obsahové stránce.
Čtyři roky jsem vedla tým 40 pracovníků s dětmi ve svém církevním společenství.
V současné době se ve svém sboru věnuji pastoraci a pravidelně kážu.
Mým koníčkem je organizování svateb: od přípravy celého konceptu a výběru svatebního místa přes návrh dodavatelů a dekorací až po samotnou realizaci a koordinaci svatebního dne.
Na svatbách mě baví komunikace se snoubenci a jejich rodinami a je to pro mne příležitost pomoci jim prožít jejich výjimečný den v klidu a radosti. Organizuji obvykle pouze jednu až dvě svatby ročně.
Ráchel je skvělá! Někdy tě chytne jako piraňa a nepustí tě, dokud nedáš do slov to, co je v tobě někde skryto. Jindy ti jako orel se znamenitým zrakem ukáže, cos v členitém prostoru svého nitra přehlédl. Supervize s ní mi dávají novou radost do práce. Díky za to.
Jordan Tomeš, farář Českobratrské církve evangelické
Absolvovala jsem již několik supervizí s paní Ráchel Bícovou. Mohu proto potvrdit její zcela profesionální a lidský přístup k dané problematice. Pod její supervizí jsem měla možnost, utřídit si složitou situaci, ve které jsem se ocitla, a najít praktické možnosti řešení.
Michaela Šalplachtová, sociální pracovnice
Skupinové supervize vedené paní Bícovou mi byly v letech studia velmi nápomocné. Pomohly mi především rozplést složité situace z mého pracovního prostředí a zároveň získat komplexnější pohled na problematiku, kterou jsem zrovna řešila. Paní Bícová dokázala vždy vytvořit bezpečné prostředí , ve kterém pro nás bylo přirozené se sdílet a upřímně nahlížet na jakýkoliv problém.
Eva Petržílková, Univerzitní křesťanské hnutí
Supervize vedené Ráchel Bícovou jsou charakteristické citlivým, kreativním přístupem a velmi dobrou prací se skupinou. Ráchel Bícová umí vytvořit dostatek prostoru pro vyjádření, dovede pomoci nahlédnout na věc z jiné perspektivy. Ze supervizí jsem vždy odcházela s novými podněty, nápady, možnostmi řešeními, větším nadhledem a pocitem dobře využitého času.
Lucie Zárubová, sociální pracovnice
Supervize pro mě byla fuška – pod vedením jsem si musela přijít na to, co mám za problém, pak najít nějaké řešení a nakonec se rozhodnout, že ho také zrealizuji. Kupodivu právě vlastní realizace už pro mě tak těžká nebyla. Mám takový dojem, že bez supervize bych dodnes dělala něco, co dělat nemám, takže vřele doporučuji.
Renata Padevětová, vedoucí práce s dětmi v KS Praha
Supervize Ráchel Bícové mi velmi pomáhá v oblastech plánování, hranic, vztahů a zodpovědnosti . A to ve všech směrech – vůči mé rodině, vůči mému povolání i vůči sobě samé. Nejcennější je, že to nejsou rady zvnějšku, ale rozmotávání zdánlivě neřešitelných problémů a vedení k tomu, abych si řešení nalezla sama. Za to děkuji.
Soňa Sílová, duchovní CASD a učitelka
Děkuji za praktickou supervizi, díky které se mi podařilo rozklíčovat již déle řešený problém. Supervize byla rychlá, na řešení orientovaná a plná barviček, které mi pomohly se jasně zorientovat v tom co, vlastně řeším a jaké mám možnosti.
Petr Fulier, psychoterapeut
Mohu vřele doporučit Semináře pro pracovníky s dětmi, které Ráchel vede – přestože je velmi profesionální, komunikuje na velmi osobní úrovni a teorii doplňuje obohacujícími příběhy ze života.
Michaela Harrodová, sbor Ta Cesta
Dnes, tedy 21. září, je Mezinárodní den míru. Poprvé se tento den slavil v roce 1981. Upřímně - neumím zařídit světový mír. Ale naučila jsem se, že mohu...
Mám dospívající dceru. A jak už to u dívek tohoto věku bývá, mívá na adresu své matky poněkud skeptické poznámky. Mimo jiné jsem prý „málo sp
Ve čtyřiceti pěti letech bych už konečně měla snad vědět, o čem ten život je, no ne? Připadám si… no prostě stará, čemuž se můj muž,...
Každý z nás má různé nálady: někdy jsme veselí, jindy smutní, někdy se vztekáme, jindy jsme zase trpěliví. Knížka „Jakou mám náladu?“ může dětem pomoci, aby svým pocitům porozuměly a uměly je vyjádřit.
Biblické podobenství o ztracené ovečce, převyprávěné citlivě a zároveň s humorem, pomůže předškolním dětem porozumět Boží lásce a odpuštění.
Oblíbená knížka o ovečce Barborce existuje i v ukrajinské verzi.
Nové miminko v rodině není jen velkým dárkem od Pána Boha, ale často také velkou starostí pro své starší sourozence. Jak se mají vypořádat s tím, že maminka na ně najednou nemá tolik času, miminko dostalo jejich dupačky, a navíc je s ním velká nuda?
Když se zlepší naše sebevědomí, jsme v životě spokojenější a snáze dosahujeme svých cílů. Tento pracovní sešit, určený především ženám, obsahuje šestnáct cvičení s průvodním textem, která vám pomohou začít o sobě jinak přemýšlet a být k sobě laskavější.
Psychoterapeutka, supervizorka, lektorka.
Věřím, že změna je nevyhnutelná. A pokud budete chtít, půjdu s vámi kus vaší cesty.