Jací jsou extroverti

Někdy to je nesnesitelné. Je před půlnocí a on stojí u nohou mé postele a mluví. A mluví. A mluví. Když ho nevybíravě vyzývám, ať už laskavě vypadne, protože chci klid, na chvíli odejde. Ale pak se zase vrátí… protože mi zapomněl něco děsně důležitého říct! Extrovert. Můj syn.

Tak, jako jsou někdy pro extroverty poněkud frustrující záhadou introverti, může tomu být i naopak. Jaké tedy jsou tyto báječné, okouzlující a někdy kapku otravné bytosti?

group of happy friends smiling with heads together outdoors with a blue sky in the background

K základním vlastnostem extrovertů patří:

  • Rádi mluví
  • Jsou rádi středem pozornosti
  • Mají mnoho rozličných zájmů
  • Nejdříve jednají, až pak přemýšlí
  • Rádi pracují ve skupině
  • Jsou neradi o samotě
  • Mají rádi překvapení a riskování

Pojďme se na charakteristiku extrovertů podívat podrobněji.

Často se ujímají vedení

Většinou dokáží vidět věci z nadhledu a mají tendenci skočit do vedoucích rolí. Věří, že vždy musí existovat nějaké řešení, a jsou ochotni přijmout zodpovědnost. Jsou v tomto ohledu velice spontánní. Rádi koordinují skupinovou práci a skvěle vám naplánují třeba oslavu narozenin.

Milují akci

Ať už je to oslava, společné cestování či koncerty – extroverti jsou ve svém živlu. Čím víc lidí, tím líp. Bývají hvězdou večera a bez nich by byly tyhle akce vážně nuda. Když jsou mezi lidmi, nabíjí je to energií víc, než kdyby si šlehli kofein. A ke všemu milují, jsou-li středem pozornosti.

Snáze postupují v kariéře

Vzhledem ke své otevřené povaze jsou často úspěšnější v budování kariéry, než jejich introvertní kolegové. Jsou většinou asertivnější a působí pak kompetentněji, ačkoliv to tak pochopitelně ve skutečnosti nemusí být.

talkingRádi mluví

Mluví s každým, nikoliv jen s přáteli a rodinou. Mluví s paní v metru, s cizími dětmi na hřišti, s prodavačkou u kasy. Velice rádi potkávají nové lidi a seznamují se s nimi.

Pokud s někým zrovna nemluví, telefonují nebo píší smsky. Záchranou jsou pro ně paušály s neomezeným voláním. Musí přece využít všechna ta slova, co je napadají! Když dojde na small talk, jsou jako ryba ve vodě.

Mají spoustu přátel

Protože každou chvíli s někým zapředou konverzaci a užívají si společnost druhých, mívají extroverti velký okruh přátel a známých. Vlastně mívají okruhů hned několik! Navíc je pobyt ve velkých skupinách lidí inspiruje a dodává jim energii. Jsou otevření a pro druhé lidi je tak snadné je poznat. Řada z nich je považována za pohodáře, kteří dobře vycházejí s ostatními.

Žijí déle

Řada studií dokazuje, že extroverti žijí déle, než introverti. Je to právě díky tomu, že mají tak bohaté sociální vazby. Mít přátele může, co do délky života, mít dokonce takovou důležitost, jako to, že nekouříte. Mít velký okruh kamarádů a známých je zkrátka dobré pro naše zdraví – a extroverti mají v tomto ohledu tedy výhodu.

too-loud-shrill-voice-dont-want-to-listen-earmuffs-cover-your-earsJejich energie druhé vyčerpává

Mají tolik energie a nadšení, až jich mohou mít druzí plné zuby. Jsou prostě tolik nadšení a musí vám všechno povyprávět! Je s nimi zábava, ale někdy to může být, zvlášť pro introverty, k nevydržení. Mají navíc tendenci vyhrknout všechno, co je napadne, aniž by promysleli důsledky. Druzí je pak mohou vidět jako arogantní či hrubé.

Neradi jsou o samotě

Když jsou o samotě, vyvolává to v nich úzkost. Ticho je děsí. Pokud nastane v konverzaci pauza, rychle hledají, čím by ji vyplnili. Být zticha jim dá velkou práci. Když jsou sami a nemají si s kým promluvit, jsou z toho unavení.

Snadno se začnou nudit

Extroverti vydrží kratší dobu soustředit se na jednu věc, proto se snadno začnou nudit. Vyhledávají neustále nové zážitky. Sice také potřebují občas chvíli klidu, ale velice rychle se zase vrhají do další akce.

man-talking-on-the-phone-1582238_640Řeší problémy mluvením

Pokud mají nějaký problém, potřebují ho prohovořit s druhými lidmi. Mluvení jim pomáhá ujasnit si myšlenky. Tak mohou dojít k tomu, které řešení je pro ně to nejlepší.

Mluvením ze sebe také ventilují negativní emoce a nabírají síly. Proberou věc s jedním člověkem, aby vzápětí zavolali to samé druhému… a dalším třem se o tom říci chystá. Už jen to, že se vypovídá, pomůže extrovertovi vidět situaci optimističtěji.

Závěrem

Extrovertů je všude plno a pokud jste introvert, může vás jejich energie na jednu stranu přitahovat, ale na druhou stranu i vyčerpávat. Soužití extroverta a introverta tak nemusí být snadné.

Je potřeba brát v úvahu, že máme různé způsoby, jak nabrat energii, nebrat si projevy svých odlišností osobně, mluvit otevřeně o svých potřebách a respektovat je a hledat rozumné kompromisy.

Nechte je (aspoň občas), aby vás objali, dopřejte jim, aby mohli být centrem pozornosti, nenuťte je, aby byli (pořád) zticha. A nežárlete na ně, pokud mají i spoustu dalších přátel, protože vás přesto vždy rádi uvidí.

Tagy příspěvků:
, ,