Jak poznat manipulátora

Kdysi jsem zaslechla názor, že pokud sebou nechá někdo manipulovat, je to vlastně jeho chyba. Problém je v tom, že skutečně zručné manipulátory není vždy snadné rozeznat. Tady je několik varovných signálů, které byste neměli přehlížet a které vám pomohou manipulátora poznat. Vztah s manipulátorem totiž patří mezi velmi nebezpečné vztahy.

„Nejhorší na manipulátorovi je, že to člověk fakt nepozná, jakkoliv si myslí, že on to určitě pozná. Stalo se to mojí švagrové a vyklouzla z toho vztahu v podstatě jen proto, že si on našel jinou oběť, sama nebyla vůbec schopná ten vztah ukončit. On už je počtvrté ženatý a stále nachází oběti, které mu věří, že chyba byla na straně minulých partnerek.“

Kontroluje vás

Manipulátor ví, co je pro vás nejlepší, a snaží se vás do toho dotlačit, ať se vám to líbí, nebo ne.  Pokud se nechcete řídit jejich skvělými radami, udělá vám peklíčko na zemi. On to přece myslí s vámi tak dobře, vy nevděčníci!

Může vás také ovládat mlčením a dalšími taktikami, typickými pro pasivní agresi. Máte tak brzo pocit, že jste určitě něco provedli, přestože nevíte, co vlastně.

„Vzpomínám si na kamarádku ze školy, která se velmi často urážela a nemluvila, ale nikdy neřekla proč. Mě to v té době mrzelo, protože jsem uvažovala stylem „Co se jí stalo? Naštvala jsem ji nějak? A jestli jo, tak jak, protože si nejsem ničeho vědomá…“ Chovala jsem se k ní jako k malovanému vejci, protože jsem měla výčitky svědomí, že jsem jí snad já nějak ublížila.“

Něco za něco

Manipulátoři vás občas poctí svou pozorností nebo vám dokonce pomohou. Ale nikdy to není zadarmo. Při nejbližší příležitosti to využijí. „Ale vždyť já jsem pro tebe udělala tohle – a ty mi teď ani nevyjdeš vstříc?!“ Případně vám pomohou a následně se tváří jako mučedníci, kteří k tomu snad byli přinuceni násilím.

Užívají si, když se cítíte provinile a máte vůči nim pocit závazku. Vzbuzují ve vás také pocit, že oni vás milují rozhodně „lépe“, než vy je.

Chová se jako pupek světa

Manipulátoři ví, jak by se měl točit svět – kolem nich. Jakoukoliv situaci umí využít tak, aby se pozornost soustředila především na ně.

Svěříte se jim se zdravotními problémy? Mají mnohem horší. Máte problémy se šéfem v práci? Můžete být ještě rádi, že nemáte toho jejich. Máte nějaké starosti? Pche, což teprve s čím se musí vyrovnávat oni!

Svede na vás svoje problémy

Vždycky najdou způsob, jak vám vysvětlit, že za jejich chyby můžete vlastně vy, případně někdo další. Můžete za to, co udělali, co neudělali, co řekli či neřekli, kam šli nebo nešli… dokonce i za to, jak se vyspali.

Tváří se jako oběti, co za nic nemohou a spikl se proti nim celý svět. Takže když se na ně kvůli něčemu právem rozzlobíte, nakonec to dopadne tak, že se omlouváte vy jim.

Nikdy nemá dost

Ať děláte co děláte, nikdy nemůžete naplnit jejich potřebu pozornosti a projevů náklonnosti. Jsou jako bezedná studna. Nikdy pro ně nejste dost romantičtí, vnímaví, laskaví… zkrátka nikdy nejste pro ně dost dobří.

„Asi nejlepší ukazatel je neustálý pocit viny, že partnera zklamává.. že není dost dobrá a přesto on se k ní snížil a ona mu musí být za to vděčná a víc se snažit… a přitom ale nic nikdy neudělá správně, nevypadá správně,nechová se správně…“

Zneužívá vaše slabosti

Vědí přesně, kde máte slabá místa, a nerozpakují se do nich trefovat, kdykoliv se jim to z nějakého důvodu hodí. Umí se velmi dobře naladit na vaše rozpoložení a využijí to k tomu, aby vás ranili.

Hraje také na váš strach – oblíbený způsob je vzbudit ve vás strach o ně samotné, aby si získali vaši pozornost.

„Pokud se jí nevěnuje dostatečná pozornost, „onemocní“. Obvykle je průběh pokaždé stejný: zjištění závažné choroby („je zázrak, že v takovém stavu ještě žije“), několik vyšetření a pak to nějak utichne. Tohle trvá už dobrých 15-20 let.“

Přehání to s lichotkami

Manipulátora můžete poznat i podle toho, že vám neustále nepřiměřeně lichotí. Zahrnuje vás pozorností, která by byla přiměřená snad od blízkých přátel, ale vy tohoto člověka sotva znáte. To, jak důvěrně s vámi mluví, neodpovídá intenzitě vašeho vztahu.

Nechce být zranitelný

Protože sami zneužívají toho, když znají slabosti druhých, dávají si pozor, aby si nikoho nepustili skutečně k tělu. Málokdy řeknou něco o svých potřebách či skutečných emocích. Schovávají, kým opravdu jsou.

Využije proti vám vaše blízké

Manipulátor se dokáže vloudit do přízně vašich blízkých. Najednou si všimnete, že se vám vaši dosavadní přátelé vyhýbají nebo že vám rodina něco nesmyslně vyčítá.

Mohou vás taky přesvědčovat o tom, že manipulátor je přece prima chlapík/ženská a že nechápou, proč s ním/ní lépe nevycházíte. To vše se děje díky tomu, že je proti vám manipulátor poštval.

Manipuluje tak velmi dobře jak s okolím, tak s vámi.

„V dětství v nás maminka vzbudila dojem, že ona je naše ochránkyně a tatínek je přísným drábem (já bych ti to dovolila, ale táta by se zlobil). Když jsem něco provedla, řekla to tátovi, aby mě pak před ním mohla „bránit“ – řekla mu to beze mne, obranu nastoupila až přede mnou. Když se s tátou hádali, vždycky hledala ochranu a argumenty u nás, svěřovala se nám a stěžovala si na tátu.“

Překrucuje realitu

Manipulátoři umí velice přesvědčivě lhát. Budou vám tvrdit, že něco neřekli či se něco nestalo tak mistrně, že ačkoliv jste to slyšeli na vlastní uši a viděli na vlastní oči, začnete pochybovat o vlastním zdravém rozumu.

„Nejhorší manipulátor, jakého jsem potkala, je můj bývalý švagr. Vystudoval komunikaci a živí se jako tiskový mluvčí.“

Útočí sarkasmem

Ať je to vaše nová sukně, pracovní úspěch či jednoduše dobrá nálada, manipulátor to rád shodí sarkastickou poznámkou. Je to přece „jen legrace“, ne? Ve skutečnosti je to způsob, jak vás ponížit a dát najevo svou převahu.

Vnutí vám svá přání

Přesvědčí vás o tom, že to, co chtějí oni, chcete přece ve skutečnosti vy sami. Je v pořádku se ve vztahu vzájemně přizpůsobovat. Pokud to ale dopadne tak, že zcela ztratíte představu o tom, co byste skutečně chtěli a řídíte se pouze potřebami toho druhého, něco nehraje.

Závěrem

Pokud si všimnete výše uvedených signálů, zbystřete. Pokud poznáte v daném člověku manipulátora, udělejte potřebná opatření. Máte právo říci „ne“, aniž byste se cítili provinile. Máte právo rozhodovat o svém životě a mít vlastní priority. A máte také právo bránit se před lidmi, kteří vás svou manipulací ohrožují.

 

Díky všem, kteří do tohoto článku přispěli svými zkušenostmi!

 

Zajímá vás toto téma? Přečtěte si knihu!

Nenechte sebou manipulovat, Isabelle Nazare-Aga

 

Kniha chce pomoci, jak se před manipulátory, někdy sympatickými a kultivovanými, jindy tyranskými, chránit.

Popisuje způsoby chování a vlastnosti více než třiceti typů manipulátorů, uvádí konkrétní životní příběhy i příklady dialogů v různých situacích a prostředích, jimiž se můžeme proti manipulaci chránit.

Autorka nás však vede i k zamyšlení, abychom si uvědomili, že za každým podobným způsobem jednání nemusíme vidět jen manipulaci.

 

 
Tagy příspěvků:
, ,