Nebezpečné vztahy

Člověk je sociální bytost. Dokonce ani ten největší introvert se bez vztahů zcela neobejde. Vztahy mohou být pro nás zároveň významným zdrojem stresu. A některé nás mohou dokonce zcela zničit. Na jaké signály si tedy dávat pozor? Jaké vztahy mají ničivý potenciál a je tedy lepší z nich vycouvat dříve, než se rozvinou?

Má sklon kontrolovat

„Tyhle šaty nenos, vezmi si raději ty ode mě.““Proč se s tímhle člověkem kamarádíš? Není pro tebe vhodný.“ „Dej mi heslo od svého emailu – jen pro jistotu…“ „A nechceš si raději objednat salát?“

Pokud chce někdo kontrolovat každý aspekt vašeho života, diktuje vám vše od toho, co máte nosit, co byste měli jíst či třeba co byste měli studovat, je na čase zvážit, zda to je někdo, s kým chcete nadále trávit čas.

A jestliže vám dotyčný navíc kontroluje sms zprávy v mobilním telefonu a monitoruje vaše emaily a telefonáty, doporučuji vzít nohy na ramena.

Má majetnický přístup

„Proč ses bavila s tím kolegou?“ „A tobě se tam líbilo i beze mě?“ Kam jdeš? Jak dlouho tam budeš? Půjdu raději s tebou.“

S potřebou kontrolovat souvisí majetnické chování, které se projevuje nepřiměřenou žárlivostí. Z ničeho nic se objeví u vás v práci „aby vás pozdravil“. Všude vás chce doporovázet. Neustále vám telefonuje a monitoruje, kde se právě nacházíte a s kým tam jste. Dotyčný často omlouvá své chování tím, že vás přece tolik miluje. Ovšem výsledkem je, že se vás snaží postupně odstřihnout od přátel a případně i od rodiny. Takový vztah je vysoce nebezpečný. Ve skutečnosti totiž nejde o lásku, ale o nedostatek důvěry, případně o stalking. Brzo byste se mohli cítit jako ve vězení.

Je soběstředný/á

„Kvůli tobě se teď cítím mizerně!“ „Ty se určitě mračíš kvůli mě!“

Vlastně vás nikdy tak úplně neposlouchá. „Má vás rád“ proto, že vás potřebuje – ať už jste s ním v partnerském či jen přátelském vztahu, po čase si začnete připadat jen jako nástroj k naplnění jeho cílů. Činí vás zodpovědný za to, zda se cítí šťastný. Je si nejistý a má pocit, že ať se děje cokoliv, týká se to jeho. Je vztahovačný a urážlivý. Nebere v úvahu vaše názory a postoje. Pokud se jim s něčím začnete svěřovat, po chvíli začne mluvit o sobě. Všechno ví, všude byl, od všeho má klíče.

Každý z nás jsme do jisté míry sobecký a není to kupodivu nutně špatně – určitou dávku soběstřednosti potřebujeme k vlastnímu přežití, abychom nepřehlíželi své vlastní potřeby. Ovšem pokud někomu chybí dávka empatie vůči druhým, chová se jako pupek světa a nebere na druhé ohled, pak bude těžko někým, o koho byste se mohli opřít. Ve vztahu by měl být vyrovnaný poměr dávání a braní.

Manipuluje

„Ale to bys mi přece neudělal!“ „Jestliže mě miluješ, tak…“ „Ale to by ti přece nemělo vadit…“

Pokud vás druhý člověk tlačí do něčeho, co vám je nepříjemné a máte pocit, že byste to měli udělat jen proto, aby měl radost, věnujte tomu pozornost.

Jak poznat manipulátora?Manipulace se může projevovat různými způsoby – snahou vzbudit v nás pocit viny, nepřímým nátlakem, citovým vydíráním… Klasickým projevem manipulace je pasivní agrese. V horších případech může manipulátor přímo lhát – a pokud mu na to přijdete, bude mít spoustu výmluv, případně začne být agresivní.

Manipulátor může zcela podkopat vaše vědomí toho, kým jste, až začnete pochybovat o svém vlastním duševním zdraví.

Je nezodpovědný/á

„Ale za to já přece nemůžu…“ „Nemohl bys mi půjčit – je to naposled!“ „Zase jsem narazil na blbýho šéfa, mám prostě smůlu…“

Pokud někdo neustále obviňuje druhé za svá vlastní selhání a nepřijímá zodpovědnost, zbystřete.

Nezodpovědné chování může mír různou podobu – ať už se jedná o finanční problémy, neschopnost udržet si práci či neustálé chození pozdě. Každý občas udělá hloupost nebo potřebuje pomoc druhých, ale pokud se jedná o vzorec chování, nesnažte se za každou cenu zachraňovat druhého z důsledků jeho vlastní nezodpovědnosti.

Je agresivní

„Promiň, ale uvědom si, žes mě k tomu vyprovokovala!“ „Ale no tak zlato, už to nikdy neudělám.“ „Jenom jsem byl naštvaný, tak to neber tak vážně.“ „Jsi úplně neschopná, ani se nesnaž, kde bys beze mě byla?“ „To si myslíš, že by o tebe jiná zakopla, ty kreténe?“ 

Je velký rozdíl mezi tím být naštvaný (což je přirozená emoce) a být agresivní. Vztahy s sebou nesou i hněv, jeho projevy však nesmí překročit určitou míru.

Pokud vás někdo uhodí, není to v pořádku. Pokud do vás silou strká, cloumá s vámi, kope do vás, není to v pořádku. Pokud vám někdo nadává a uráží vás, není to v pořádku. Pokud vás někdo ponižuje, není to v pořádku. Pokud vám někdo vyhrožuje, není to v pořádku. Pokud ve vás někdo vyvolává strach, není to v pořádku.

Pokud se vám tyto věci dějí, je čas odejít. Domá násilí se nevyřeší domluvou, párovou terapií ani tím, že se budete snažit změnit tak, aby byl ten druhý s vámi konečně spokojený. Co nejdříve vyhledejte pomoc – zde najdete užitečné kontakty.

Nerespektuje vaši rodinu

„Tvoji rodiče jsou strašní, proč s nimi vůbec udržuješ kontakt?“ „Tvoje matka zase přijde? Vždyť tu byla před půl rokem!“ „Tvůj brácha je debil, nehodlám se s ním vůbec bavit.“

Samozřejmě vztahu nepřináší nic dobrého, když někdo vázán na svou původní rodinu tak, že svou novou zanedbává, nebo že je pro něho názor rodičů důležitější, než ten partnerův.

Ale snažit se odstřihnout partnera od jeho rodiny, neustále ji pomlouvat a nerespektovat ji – to by měl být pro vás alarmující signál. Většinou souvisí s již uvedenou snahou o kontrolu a majetnickými tendencemi. Váš partner nemusí vaši rodinu milovat, měl by ji ale respektovat.

Je klidně možné, že máte tak trochu praštěnou rodinu a že s ní není vždy lehké pořízení, ale opravdu se jí chcete vzdát kvůli manipulativnímu partnerovi?

Závěrem

Zdravé vztahy jsou velkým obohacením našeho života. Vyznačují se vzájemností, ohleduplností, respektem. Naopak násilí, nedůvěra, nedostatek zodpovědnosti, snaha druhého ovládat – to jsou znaky nebezpečného vztahu.

Všímejte si varovných signálů.  Pokud se ve výrazné míře objeví, ať už se jedná o vztah partnerský nebo třeba jen přátelský, zcela ho přerušte nebo výrazně omezte. Přesto, že jste třeba v daném vztahu zažili i hezké chvíle, nejste povinni se nechat zničit.

Přemýšlíte o tom, zda nežijete v nebezpečném vztahu, a rádi byste to s někým nezávislým probrali? Můžete se objednat na konzultaci. Poskytuji terapii a podpůrné provázení. NAPIŠTE MI a domluvíme si setkání. Prosím, přečtěte si předem moje podmínky.

 

Tagy příspěvků:
, ,