Jak poznat dobrého terapeuta

terapie

Mnoho lidí se obává zkusit terapii – nestojí o to, aby je někdo soudil, diktoval jim, jak mají žít svůj život nebo jim vykládal, že jejich problémy přece nejsou „tak vážné“.

Dobrá zpráva je, že nic z toho dobrý terapeut nedělá. Pokud se tedy rozhodnete pro odbornou pomoc, jak vlastně poznáte, se kterým terapeutem stojí za to spolupracovat?

Má odpovídající vzdělání

Psychoterapeutem se nikdo nestane díky víkendovému kurzu. Pro výkon psychoterapie je potřeba absolvovat VŠ obor psychologie nebo jiný relevantní obor, jako například sociální práci, teologii, medicínu nebo sociální pedagogiku. Dále je nezbytný psychoterapeutický výcvik. Terapeuti obvykle začínají pracovat s klienty již během výcviku, měli by však jasně deklarovat, že výcvik ještě neukončili. Dobrý terapeut by měl svou práci pravidelně konzultovat se supervizorem a dále se průběžně vzdělávat.

Je vám s ním dobře

Terapie nemůže fungovat bez fungujícího vztahu, tedy bez důvěry a dobrého vzájemného „naladění“. Neznamená to, že terapie je vždy příjemná – může být náročná a bolestivá. Ale terapeut by měl být někdo, s kým je vám v zásadě dobře.

Může se stát, že vám terapeut jednoduše lidsky „nesedí“, aniž víte proč. Není to důvod zavrhnout terapii jako takovou. Místo toho stojí za to zkusit jiného terapeuta, jehož styl práce bude více odpovídat vašim potřebám.

Má své hranice

Terapeut by se vůči vám měl chovat přátelsky, ale není to váš kamarád. Je to profesionál, který by měl respektovat hranice vašeho vzájemného vztahu. Je to vztah časově omezený – když se naplní cíl terapie, tak dále nepokračuje.

Dobrý terapeut se vám nebude svěřovat se svými problémy, vyhledávat vás mimo rámec terapie nebo vás žádat o služby spojené s vaším zaměstnáním – a to ani poté, co terapie skončí. V případě, že hranice překročíte vy, měl by vás na to laskavým způsobem upozornit.

Jedná eticky

Samozřejmostí pro dobrého terapeuta je dodržování zásad profesní etiky. Klienta nijak nezneužívá, jak už bylo řečeno, respektuje hranice terapeutického vztahu, dodržuje důvěrnost informací. Na začátku terapie seznámí klienta se všemi podmínkami terapie (např. použitá metoda, rozsah a předpokládané trvání, finanční podmínky, způsob ukončení terapie a podobně).

Neslibuje vám modré z nebe

Tvrdí vám váš terapeut, že zcela změní vaši osobnost? Přesvědčuje vás, že vám může zaručit úspěch terapie? Raději se s ním rozlučte. Dobrá terapie vám pomůže znovu získat naději na změnu, ale ta bude založena na tom, jak se na hledání řešení vašich problémů budete podílet vy sami.

Podporuje vás ve vašich kompetencích

Často říkám, že mým cílem je, aby mne klienti přestali potřebovat. Pokud jste se ocitli v terapii, která neposiluje vaše vlastní schopnosti se rozhodovat a pokud máte pocit rostoucí závislosti na terapeutovi a jeho „moudrosti“, pak něco není zcela v pořádku.

Naopak pokud vnímáte, že rostou vaše kompetence ve zvládání vašeho života, jste nejspíš na dobré adrese.

Respektuje vás a nesoudí vás

Dobrý terapeut bude respektovat vaše hodnoty, zkušenosti a pocity. Neuslyšíte od něho „tohle byste ale neměl cítit“ nebo „vážně věříte takové hlouposti“? Neznamená to, že s vámi bude nutně ve všem souhlasit, ale nebude vám vnucovat svůj světonázor či osobní preference.

Řada lidí, kteří přicházejí do terapie, se setkala s tím, že je někdo posuzoval, případně jim dával „dobré rady“ či zaručené návody. Dobrý terapeut vás soudit nebude a také šetří radami. Místo toho nabídne empatii, porozumění, přijetí a provázení.

Ptá se vás na zpětnou vazbu

Dobrý terapeut si je vědom toho, že aby mohla být terapie pro klienta užitečná, potřebuje slyšet zpětnou vazbu. Pokud se terapeut nikdy nezeptá, zda pro vás byla konzultace přínosná či zda vám vyhovuje způsob spolupráce, zamyslete se nad tím, zda vám jeho přístup skutečně pomáhá.

Pár otázek na závěr

Pokud váháte, zda je váš terapeut pro vás dobrou volbou, zkuste si položit následující otázky:

  • Nemusím si před ním na něco hrát?
  • Mohu s ním mluvit otevřeně?
  • Mám pocit, že mi rozumí?
  • Pomáhá mi mít naději na změnu?
  • Respektuje mě a moje hodnoty? Nedoporučuje mi například něco, co je s mými hodnotami v přímém rozporu?
  • Naslouchá mi bez toho, že by mne soudil?
  • Vnímám, že mu záleží na tom, aby mi dařilo lépe?
  • Jedná eticky?
  • Cítím se s ním bezpečně?
  • Jsou pro mne konzultace užitečné?

Uvažujete o terapii?

Zkuste to se mnou nebo se některým z mých kolegů z Křesťanského terapeutického centra.

Tagy příspěvků:
,