Co pro vás terapie neudělá

Dobrý psychoterapeut může klientům opravdu významně pomoci. Já sama věřím v užitečnost terapie, jinak bych se jí profesně nevěnovala. Díky tomu mám tu čest být u toho, když mí klienti nacházejí řešení svých náročných životních situací, zvládají své úzkosti, získávají novou chuť do života a mnoho dalšího.

Je ale dobré mít od psychoterapie přiměřená očekávání. Jsou totiž věci, které pro nás sebelepší terapie udělat nemůže. Tady je několik z nich.

Nezmění vaši osobnost

Terapeut není někdo, kdo se vám dostane do hlavy, kde předhodí pár výhybek a změní vám osobnost. Může vám ale pomoci své osobnosti lépe porozumět a naučit se, jak vycházet lépe sám se sebou i lidmi kolem sebe. Terapie zkrátka pracuje s tím, jací jsme, nijak nás „nepředělává“.

Nezmění lidi kolem vás

Jediný, koho můžeme změnit, jsme my sami. Psychoterapie nezařídí, aby vás někdo začal milovat, choval se k vám s úctou nebo aby vám šel z cesty. Může vám ale pomoci na lidi kolem vás jinak reagovat nebo s nimi začít komunikovat novým způsobem – a to ovlivní vaše vztahy s nimi.

Nezodpoví všechny vaše otázky

Psychoterapie nemusí odpovědět na všechny vaše otázky jako „Proč se mi to děje?“, „Jak se přestat trápit“ či „Má můj život smysl?“ Spíše se vám může stát, že si začnete klást otázky nové, které budou pro vás užitečnější. A v dobré terapii zjistíte, že lze žít spokojeně i bez toho, že byste měli na každou otázku tu správnou odpověď.

Neudělá z vás dokonalého člověka

Chcete se stát supermanem bez bázně a hany, co se nikdy nemýlí, všechno zvládne, nic jím neotřese a úspěch je jeho druhé jméno? Takové zázraky terapie vážně nesvede.

Místo toho vás naučí, abyste měli sami se sebou soucit – a díky tomu začnete mít soucit i s lidmi kolem sebe. Pomůže vám porozumět vašemu příběhu, přijmout své silné i stinné stránky. Nezbaví vás bolesti, ale může vám pomoci se přes ni přenést dál.

Nezbaví vás všech vašich problémů

V životě vždycky budeme čelit nějakým potížím – a terapie je nesmaže jako guma. Terapie je aktivní rozhovor mezi dvěma lidmi, nikoliv snaha terapeuta o to, aby klienta nějak zachránil. Je to společná práce na hledání řešení, které bude pro klienta v jeho situaci užitečné. Díky terapii se můžete získat nový vhled do náročných situací ve svém životě a naučit nové cesty, jak je řešit.

Uvažujete o terapii?

Přemýšlíte o tom, že potřebujete terapii?

Zkuste to se mnou nebo se některým z mých kolegů z Křesťanského terapeutického centra.

Tagy příspěvků:
,