Příležitost jsem dostala o sv. Valentýnu, kdy se obchodníci předhánějí v různých slevách, dárečcích a nabídkách. Jdu obchoďákem a koukám, že v jedné parfumerii (součást nejmenovaného populárního řetězce) poskytují líčení zdarma. Běžně se líčím stylem zakrýt beďary, máznout řasenku, lesk a jednou za uherský rok výraznější rtěnku. I když jsem na takové akce dost stydlivá, řekla jsem si, se vzpomínkou na trefnou kritiku své dcery, že všechny doma překvapím profi líčením od Diora a vytřu jim zrak.

Kdybych vše promýšlela do důsledků, jak to mám obvykle ve zvyku, jistě by mě varovala vrstva makeupu, kterou měla na ksichtíku ta mejkapovací slečna. Ale vypadala celkem sebejistě, vyslechla můj požadavek na decentní líčení a dala se do práce. Tu jsem si povšimla, že jí ukáplo trochu makeupu na mou sukni. Upozornila jsem ji na to, asi desetkrát se omluvila, rozpatlala to jakýmsi gelem a pak mi poradila, ať to doma vezmu mýdlovou vodou. Dolíčila mě, ukázala mi rychle zrcadlo, takže jsem nestačila zaregistrovat, jak vlastně vypadám, poděkovala jsem a odkráčela.

Dorazila jsem domů a reakce byla okamžitá. Manžel a naše tři děti na mne vrhli zděšený pohled ve stylu „co sis to udělala???“. Konstatovali, že vypadám o 10 let starší, je mi vidět každý pór a vůbec se hodím tak leda do zelí. Pohledem do zrcadla jsem zjistila, že mají žel pravdu. Nu což, experiment nevyšel. To přece vyřeší mýdlová voda. Pak přišla na řadu sukně. Zkusila jsem udělat to, co mi slečna poradila. Flek pořád drží. Tak jsem to vzala jemně (!) kartáčkem. Akorát, že sukně je vlněná… takže jsem ji pěkně „zaplstila“. Flek drží dál, akorát kolem je ještě tmavé kolo – kapička makeupu je proti tomu jako nic. Co s tím? Vezmu nůžky a opatrně odstřihávám zplstěný materiál. Hele, trochu se to lepší. Jsem vážně opatrná. Ale asi ne dost. V sukni je sice malá, ale díra. Tak se pokusím to něžně, nenápadně zašít…

Před svým experimentem jsem vypadala normálně a měla moc hezkou, teplou sukni, jedinou, ve které se dá v zimě vydržet. Po akci jsem vypadala jako pitomec a navíc mám sukni, jež má vepředu velký tmavý flek, uprostřed kterého je flíček od makeupu a vedle něj je viditelně „zauzlované“ (rozuměj zašité) místo.

Dcera říká, že jsem málo spontánní. Příště jí dám tu pětistovku. Vyjde mě to levněji.

vzpomínka z února 2012