Věci, které neříkat nezadaným

Křesťanství se točí kolem muže, který byl svobodný třicátník, přesto v církvi často vzniká dojem, že kdo není ženatý/vdaná, jako by snad ani nežil.

Já vím, je to ode mne drzost – psát článek o nezadaných, když jsem se vdala v devatenácti. Na svou obhajobu tedy uvádím, že během let naším životem prošla řada svobodných bratrů a sester, se kterými jsme šli kus cesty. Toto je článek pro ně a řadu dalších, kteří musí čelit hloupým poznámkám a otázkám. Děkuji tímto všem, kteří mi poslali náměty k tomuto článku, některé z nich zde přímo ocituji.

Jedna paní ze sboru mi poslala odkaz na křesťanskou seznamku, kde „vše dělají v počestnosti“ a že se za mě modlí, „abych už také našla toho, koho pro mě Pán má“. Bylo to v době, kdy mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli nejsem sama náhodou nespokojená, a dost mě naštvalo, že zralá sestra ze sboru má pocit, že žiju méněcenný život.

 

To je mi líto…

To, že je někdo nezadaný, není důvod mu vyjadřovat upřímnou soustrast. Jsou jistě nezadaní, kteří by raději byli ve vztahu, ale být single skutečně není smrtelná diagnóza. Proč předpokládat, že dotyčný nemůže být šťastný a spokojený se svým životem tak, jak je?

„Podívej na ….., ten už má 4 děti, a co ty?“

 

Proč jsi pořád svobodný/á?

A co vlastně čekáte za odpověď? Protože myslím jen na kariéru? Protože jsem naprosto neschopná najít si chlapa? Nejspíš jsem hnusnej a tak mě žádná nechce?

Moc nerozumím tomu, proč by svobodní měli být připraveni na takovou otázku vůbec odpovídat. Ptáme se snad někoho „Proč ses vůbec ženil?“

„Jsi ještě mladá, dočkáš se.“ Je mi přes čtyřicet, ale vypadám mnohem na míň.

 

Ale jsi tak hezká… nechápu, že ještě nikoho nemáš

Takže pokud hezká holka nemá kluka, znamená to automaticky, že je nějak „vadná“? A  ne tak „hezké“ se už vůbec nemají co divit, že o ně nikdo nestojí? Nebo jak jinak lze takovému komentáři rozumět?

„Nesmíš být tak vybíravý.“

„To je tím, že jsi takový sobec, kdybys nemyslel pořád jen na sebe…“

 

Využij tento čas k tomu, abys na sobě pracoval/a

Ano, jsem pro, aby ně sobě lidé pracovali. Ať už jsou svobodní, ženatí, vdané, staří či mladí. Opakovat tuto radu pouze svobodným mi připadá poněkud alibistické. Upřímně, co takhle raději soustředit se na to, jak na sobě pracuji já?

„Máš to těžký, protože je v církvi víc žen, tak je jasné, že některé zůstanou na ocet.“

 

Máš Ježíše, ten naplní tvé potřeby

Je pravda, že Ježíš je naším zdrojem, tím, kdo nám rozumí, tím, kdo naplňuje naše potřeby. Na druhou stranu, jsme stvořeni jako vztahové bytostinení dobře člověku samotnému. Pro řadu svobodných je těžké, že jim „ten druhý“ v životě chybí, a taková „útěcha“ jim nijak nepomáhá. Naopak v nich můžete způsobit pocity viny, že asi málo spoléhají na Ježíše.

„Aspoň máš čas na to cestování, to já nemůžu jet nikam.“

 

Nemůžeš rozumět vztahům

Je pravda, že pro rady do manželství si lidé většinou raději zajdou za někým, kdo v něm sám žije. Na druhou stranu, apoštol Pavel klidně lidem radil i v těchto otázkách. Navíc singles nežijí ve vzduchoprázdnu. Vědí, co to je přátelství, loajalita, vzájemná podpora, blízkost. Možná vám někdy poradí něco nepoužitelného, ale jindy vás mohou překvapit pohledem zvenčí.

„Neboj. Někdo na tebe určitě čeká a až se vdáš, budeš litovat, že nejsi svobodná.“

 

Jednou se vdáš/oženíš, Bůh ti někoho připravil

Variantou je: Až budeš připravený/á, Bůh ti někoho pošle. Problém je s tím, že to zkrátka není pravda. Vždycky budou lidé, kteří se nikdy neožení či nevdají. Bible nikde nezaslibuje všem manželství a ani se v ní netvrdí, že jen v manželství může být člověk šťastný. Nevytvářejme proto falešný dojem, že s manželstvím náš život stojí a padá.

„Tak já ti někoho dohodim, chceš?“

 

Závěrem

Představte si, že svobodní žijí i jinými věcmi, než jen hledáním vztahů. Je spousta témat, o kterých by si s vámi rádi popovídali – o svých přáních, oblíbených filmech, plánech do budoucna, práci, politice… Řada z nich ocení, když jim uděláte místo ve svém životě, zajdete s nimi do divadla či na kafe, pozvete je k sobě domů na oběd. Můžete jim pomoci zažít, že bez ohledu na to, zda sami mají rodinu, jsou součástí velké Boží rodiny.

Tagy příspěvků: