The Man in the High Castle

man-in-the-highTentokrát jsem pro vás vybrala opět seriál. Je k dispozici jen v angličtině, případně lze najít i s českými titulky.

Seriál The Man in the High Castle vznikl v produkci Amazonu a je inspirován stejno-jmenným románem od Philipa K. Dicka.

Odehrává se v roce 1962 v dystopické alternativní historii, ve které 2. světovou válku nevyhráli spojenci, ale Německo a Japonsko. Okupované USA je rozděleno do dvou zón, německé a japonské, mezi kterými je tzv. neutrální zóna. Na Times Square jsou nápisy “Arbeit Macht Frei”, na americké vlajce byly hvězdy nahrazeny svastikou, televizní seriál o policii se jmenuje „Reich Patrol“… Někteří Američané se snaží režimu odporovat, jiní kolaborují, ostatní tvoří mlčící většinu.

Hlavní postavou je Juliana Crain (Alexa Davalos), jejíž sestra Trudi se zaplete s odbojem a je zastřelena japonskou vojenskou policií. Před tím ale stihne Julianě předat filmový pás, na kterém jsou záběry, které vypadají jako zprávy. Až na to, že podle nich válku vyhráli Spojenci. Juliana usoudí, že tento film existuje díky jakési alternativní realitě. Dozví se, že jakýsi záhadný „man in the high castle“ má takových filmů celou sbírku. Julianin přítel Frank (Rupert Evans), který skrývá svůj židovský původ a snaží se nebudit pozornost, si myslí, že to je celé nesmysl a především, že je nebezpečné se do něčeho takového zaplést. Juliana se však rozhodne, že to nemůže jen tak nechat být. Cestu za pravdou jí pak zkříží dvojitý agent Joe Blake (Luke Kleintank)…

Jednotlivé postavy v tomto seriálu žel nejsou vykresleny zdaleka tak skvěle, jako atmosféra – s výjimkou záporáka Obergruppenführera Johna Smithe (Rufus Sewell). Dialogy také občas škobrtají a chemie mezi Julianou a Frankem podle mne moc nefunguje. Přesto si mě seriál získal – díky zajímavé zápletce a neobvyklému spojení sci-fi a špionážního thrilleru. Velice dobře také ukazuje, jak snadno se společnost přizpůsobí nové situaci a začne považovat diskriminaci skupin lidí za „normální“. Téma netolerance, rasismu a nenávisti je i v dnešní době stejně živé, jako Hitler v seriálu The Man in the High Castle.

Scénárista Frank Spotnitz k tomu říká: „Věřím, že to, co přitahuje lidi k fašismu a totalitarismu je univerzální – může se to stát v jakékoliv zemi, jakémukoliv národu, v jakékoliv době. Chci, aby se lidé při sledování tohoto seriálu zamysleli: Jsme skutečně tak odlišní, nebo bychom se nechali svést k tomu samému? Pokud si řeknou, že ne, fajn. Nemám všechny odpovědi. Ale je to aktuální otázka.“1

Po shlédnutí první série, která má deset dílů, jsem byla opravdu napjatá, co bude dál. Dozvím se to po 16. prosinci, kdy by měla vyjít druhá řada. Do té doby tu první určitě stihnete zkouknout!

man-high-final

Mohlo by se vám také líbit:

Forever

 

 

 

 

 

 

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..