The Crown

Do produkce desetidílného seriál The Crown z konce loňského roku Netflix údajně investoval 100 milionů liber, což z něj dělá nejdražší seriál všech dob.

Jeho děj začíná roku 1947, kdy vládne král Jiří VI., již  viditelně nemocný, a blíží se poněkud kontroverzní svatba Alžběty (Claire Foy) a Philipa (Matt Smith). Dějová linka se soustředí na to, jak se Alžběta vyrovnává s novou rolí královny. Seriál se věnuje také důležitým vztahům v jejím životě: ne vždy bezkonfliktnímu vztahu s manželem (ono stát po boku královny může docela zamávat s mužským egem); se sestrou Margaret, která by ráda legalizovala svůj milenecký poměr; či s premiérem Winstonem Churchillem, který není zrovna snadný partner pro vládnutí. Různé zájmy a role vystavují Alžbětu dilematům a konfliktům, se kterými se snaží vyrovnat pokud možno se ctí.

Přesto, že se jedná o příběh privilegované rodiny, jejíž problémy by nám mohly být vzdálené, scénáristovi Peterovi Morganovi se podařilo je přiblížit nám, obyčejným smrtelníkům. Jako by z těch ikon, kterými členové královské rodiny pro mnohé jsou, vytvořil skutečné lidi, kterým je možné rozumět, soucítit s nimi, fandit jim. Morgan stál již za filmem Královna (2006) a napsal také divadelní hru Audience, téma královské rodiny je tedy jeho dlouhodobý zájem.

Ne všechny detaily jsou v seriálu vylíčeny přesně, například tzv. Velký smog v roce 1952 nezpůsobil, jakkoliv byl skutečně závažný, zdaleka takovou paniku či politickou krizi. Princ Philip také s největší pravděpodobností nikdy neváhal, zda se má královně Alžbětě poklonit během její korunovace. Nicméně většina událostí v seriálů je podle všeho zpodobněna vcelku věrně historickým událostem.

Některé kritiky se vyjadřují v tom smyslu, že The Crown pod velkou pompou neskrývá nic moc zajímavého, jiné vyznívají naopak nadšeně. Očekává se nicméně, že seriál posbírá spoustu ocenění, a podle mne právem. Mne osobně donutil si o jednotlivých osobnostech a událostech leccos načíst, takže přinejmenším vzbuzuje zvědavost a vzdělává. Když k tomu přičteme uvěřitelné hlavní postavy, opravdu výborné herecké výkony a skvělou výpravu a kostýmy, vychází mi z toho přinejmenším 80%. Skalní fanoušci královské rodiny by dali jistě ještě více.

960

Netflixs-The-Crown-series-Queen-Elizabeth-II-and-Prince-Phillip-900x440

netflix-the-crown-winston-churchill-xlarge_trans++DF0d5olQnU6V0bTNTtJqLIn7k6h-93-FopAnrYRfLvI

[wysija_form id=“2″]

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..