Tančírna

lebalFilm Tančírna je jeden z filmů, na který jsem se musela dívat povinně. Ano, povinně – otec se jako režisér staral o mou a bratrovu filmovou výchovu a pokud v televizi běžel nějaký kvalitní zahraniční film, což za minulého režimu nebyl až tak častý jev, museli jsme se dívat, ať už nás zajímal, nebo ne.

Tenhle mne již tehdy naprosto uchvátil a moje fascinace trvá dodnes. Mapuje padesátiletou historii fiktivní pařížské tančírny a jejích návštěvníků, jejichž osudy se prolínají s velkými dějinnými událostmi.  Ačkoliv se v něm nepromluví ani slovo, vypráví film velký příběh a je plný hluboké lidské interakce.

Cesta v čase začíná v roce 1936, kdy koalice levicových stran zvítězila ve volbách. Pokračuje přes druhou světovou válku, kolaboraci, poválečné změny, ztrátu impéria… až do roku 1983. Jednotlivá období charakterizuje i hudba, která je sama o sobě skvělá, v propojení s tancem pak skvostná: od šansonů Edith Piaf, tanga, přes Beatles až po osmdesátkovou diskotéku. Je neuvěřitelné, jak detailně se dá tancem vyjádřit radost, osamělost, touha, láska, zoufalství, namlouvání, přátelství, odcizení… Film nemá happyend, nekončí však ani nijak tragicky. Protože tak už to většinou bývá – život prostě plyne dál.

tancirna3Je to skutečně jedinečný muzikál, těžko srovnatelný s nějakým jiným filmem. Ukazuje, jak velice jsou životy jednotlivců propojeny s životem celé společnosti. Tančírna je útočištěm v těžkých časech, ale ani ona se nevyhne běhu dějin.

Film získal Césara (francouzská obdoba Oskara) za nejlepší film a Stříbrného medvěda za nejlepší režii a byl nominovánna Oskara za nejlepší zahraniční film (za Alžírsko).

Není to film oddechový, vyžaduje soustředění, zaujetí, strhne vás svými emocemi, je plný historických narážek a všechno v něm dohromady… funguje. Stojí za to se k tomuto filmu vracet – pokaždé objevíte nové vrstvy a detaily, kterých si napoprvé nevšimnete.

PS: Hodnocení mého muže: „Většinou nemám rád francouzské filmy, nemám rád ani tanec, ale tenhle film je jeden z nejdokonalejších filmů, co znám.“

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..