Vánoční dopis pro ztrápené

Možná si říkáš, jak to letos zvládneš. Víš, že to budou smutné Vánoce. Třeba proto, že jsi nemocný a naděje na uzdravení se dávno vytratila. Nebo jsi osamělý přesto, že máš kolem sebe spoustu lidí. Možná toho bylo na tebe tenhle rok prostě moc. Ztratil jsi někoho blízkého, prožil jsi zklamání, zhroutily se ti tvoje sny. Přemáhá tě únava a beznaděj.

Nechceš poslouchat hloupé rady jako „to bude dobrý“, „přes to se přeneseš“, „musíš bojovat“. Tvoje bolest je taková, že není v lidských silách ji unést. Bolí tě přemýšlet. Bolí tě vzpomínky. Bolí tě dýchat.

Víš, že tohle pro tebe budou smutné Vánoce, a tak nemáš náladu na vánoční oslavy, nechceš předstírat radost a nadšení, chceš se raději zavrtat pod peřinu a jen to nějak přečkat. Vánoce, které by měly být svátky radosti a pokoje, jako by tvou bolest ještě prohlubovaly.

Právě tobě píšu tenhle dopis.

Bůh je blízko

Já vím, že to tak nevypadá. Když se Ježíš narodil ve chlévě, mohlo se Marii zdát, že na ně Bůh snad i zapomněl. Přesto jedno ze jmen, které mu dala, bylo Immanuel – to znamená „Bůh je s námi“.

Máš ztrápené srdce? Máš pocit, že tvůj život je jeden velký chlív? Tak právě tobě je Bůh blízko. Ví o tobě. Možná ti nedá odpověď na každou tvou otázku, ale nezapomněl na tebe.

smutne vanoce

Obklop se laskavými lidmi

Možná zkus zvážit, zda nevynechat sociální sítě, aspoň na týden – právě teď totiž nestojí za to se poměřovat s těmi, co jsou zrovna šťastní, vymydlení a rozzáření, jako stromeček za nimi.

Místo toho se, pokud to jde, o Vánocích obklop reálnými, laskavými lidmi. Vynechej ty, co mají tendenci tě poučovat, předhazovat ti, že máš „malou víru“, ty, co mají potřebu planě utěšovat. Vyhledej ty, co ti dají prostor, poskytnou ti porozumění, budou ti tiše na blízku.

smutne vanoce

Všechno má svůj čas

Nemusíš se tvářit, že je vše v pořádku, jen abys udělal radost svému okolí. Všechno má svůj čas – i čas zármutku a bolesti má v životě své místo. Neuspěchej to. Nesnaž se bojovat ve chvíli, kdy na boj nemáš sílu.

Není všem dnům konec. Přijde čas, kdy zase zažiješ radost. Síly se obnoví a rány se zahojí. Budeš dělat nová rozhodnutí, vyjdeš na nové cesty. Zase přijde láska a blízkost. Možná bude mít jinou podobu, než jsi plánoval – ale přijde. Čas je tvůj tichý přítel.

smutne vanoce

Čeká tě nový den

Tyhle smutné Vánoce budou jiné – a je to tak v pořádku. Je v pořádku nevrhat se do velkých příprav. Je v pořádku dát si čas na odpočinek. Je v pořádku dát místo smutku.

Nebudu ti tvrdit, že „čas všechno zahojí“ a podobné nesmysly. Pravda je, že některé jizvy zůstanou napořád. Nemusí ale určovat náš život. Můžeme se spolehnout na to, že s novým dnem přichází i nová naděje.

Protože Boží milosrdenství nepomíjí a jeho věrnost je nové každé ráno. Milost, díky které dýcháme, žijeme, jsme, milost, o kterou se můžeme opřít, která nás přikryje jako deka, milost, která nám dává sílu na další krok.

smutne vanoce

Vánoční modlitba za ztrápené

Neznám tvůj příběh. Nevím, co tě dovedlo až sem. Nemám pro tebe odpověď na otázku „Proč?“.

Ale mám pro tebe na závěr jednu modlitbu. Kéž je pro tebe povzbuzením.

smutne vanoce


Tagy příspěvků:
,