Miss Fisher’s Murder Mysteries

Tenhle oddechový detektivní seriál s atmosférou 20. let odehrávající se v Austrálii je ideální pro sledování s dospívající dcerou. Je totiž stylový, má skvělé kostýmy a má zajímavou hlavní hrdinku, emancipovanou Phryne Fisher (Essie Davis). Upozorňuji jen, že tato má poněkud uvolněnou morálku, až to někdy ruší, zároveň ale také dobré srdce a chytrou hlavu.

Seriál byl natočen  podle knih Kerry Greenwood. Producentka Fiona Eager o seriálu říká:

„Byli jsme zvědaví, co je na té knižní sérii tak zajímavého, že baví šestnáctileté i sedmdesátileté. Phryne je jedou z prvních feministek… Je tak trochu jako James Bond – akorát je mnohem lépe oblečená.“

Seriál je epizodní, každý díl tedy Phryne vyřeší jeden případ, zároveň se seriálem jako nit táhne její záhadná minulost. V řešení všech případů jí pomáhá komorná Dorothy, katolička s dobrým vychováním a se skvělými pozorovacími schopnostmi. Obě se pletou do cesty detektivovi Jackovi Robinsonovi (Nathan Page). Tomu, jak už to v takových příbězích bývá, leze nejprve Miss Fisher na nervy, později se z nich ale stanou nerozluční spojenci. Jack má k ruce loajálního konstábla Hugha Collinse. Nelze opomenout ani otravnou tetičku Prudence (skvělou Miriam Margolyes) či majordoma, Mr. Butlera, kteří spolu s dalšími dobře vykreslenými postavami doplňují partu.

Nemohu nepochválit historicky do detailů odpovídající kostýmy. Není divu, že se po světě pořádají jejich výstavy, jsou vážně dotažené.

U některých seriálů máte s přibývajícími sériemi pocit, že jde kvalita dolů, u Miss Fisher jsem měla dojem opačný. Drží styl, evokuje Herculea Poirota a je vtipný. V seriálu nejsou vyloženě explicitní sexuální scény. Navíc i poněkud uvolněné mravy Miss Fisher se časem poněkud zklidňují a i u jiných postav vidíme během času vývoj.

Zatím seriál končí třetí řadou, periodicky se objevují rozporuplné zprávy – jednou, že se můžeme těšit na čtvrtou řadu, pak zase, že nic dalšího natočeno nebude a nakonec, že by se snad měla objevit celovečerní triologie. Musíme se tedy nechat překvapit, zda na okouzlující Phryne Fisher čekají další detektivní případy, či nikoliv. Já bych je brala hned.

[wysija_form id=“2″]

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..