02 Kvě Věci, které neříkat mámě, co je na děti sama
Jsou jisté věci, které se neříkají máme, která je sama na děti – tedy pokud nechcete být pitomec. Předesílám, že jsem si vědoma toho, že existují nejen single mámy, ale i tátové, kteří jsou na děti sami. A také vím, že existují ženy, které jsou (opakovaně) nezodpovědné. Nerozporuji ani, že existují ženy, které se za samoživitelky vydávají a zneužívají systém. Existují také ženy potvory, ženy, co neumožňují svým expartnerům stýkat se s dětmi, ženy které manipulují…
Tenhle článek je ale pro normální mámy, které dělají co můžou, aby se o své děti postaraly samy, protože jejich otec na ně kašle, alimenty neplatí a nevzpomene si pomalu ani na jejich narozeniny. A tyhle mámy si nezaslouží, aby do nich někdo kopal.
Tady jsou věci, které matkám, co jsou samy na děti, vážně neříkejte.
Tak si najdi chlapa.
Takovou prima radu můžete slyšet dokonce i od politiků. Myslí to vážně? Mají si ženy najít chlapa kvůli penězům? Jako nějaké zlatokopky či prostitutky?
A proč vy dva jste se vůbec rozešli?
Existuje na tohle vůbec „správná“ odpověď? Většina lidí se nerozchází kvůli jednomu problému. A především – proč jste vlastně tak moc zvědaví na něco tak intimního?
Kdo z vás podal žádost o rozvod?
Opravdu potřebujete vědět takové špinavé detaily?
Proč jsi to s ním radši nevydržela – aspoň kvůli dětem?
Lidé často předpokládají, že se ženy rozvádějí (či rozcházejí) tak nějak z plezíru či rozmazlenosti. V naprosté většině případů ale existují vážné důvody, proč ženy s otcem svých dětí nežijí.
Na to jsi měla myslet dřív, než jsi měla děti s tím blbcem.
Žena, která bojuje s tím, aby zajistila svoje děti, potřebuje spíše podporu, než slyšet další samospravedlivý výlev.
Však ty si zase někoho brzo najdeš.
Ne každý, kdo právě prošel něčím tak emocionálně náročným, jako je rozvod, touží skočit po hlavě do nového vztahu. A upřímně řečeno, ani to není moc moudré.
Přece nemůžeš dát dítě do jeslí!
Takže mají být raději o hladu? Když je na děti máma sama, musí je holt nějak uživit – a kupodivu to znamená, že musí do práce a dítě se samo jaksi neohlídá.
Přece dostáváš sociální dávky, ne?
Už jste zkusili žít ze sociálních dávek?
Najdi si líp placenou práci.
Dobrá rada nad zlato. Mámy, co jsou na děti samy, si totiž zcela záměrně hledají to nejhůře placené zaměstnání.
A proč si někam nevyjdeš a neodpočineš si? Měla bys ty děti někam dát…
Jako kam? Do děcáku třeba?
Samoživitelky mají spousty výhod.
Jaké konkrétně výhody to jsou?
Rozhodla ses takhle sama, tak musíš nést důsledky.
Ano, tyto ženy se takto rozhodly a důsledky také nesou. Rozhodly se například, že se nenechají dál týrat. Rozhodly se, že už nebudou tolerovat manželovu nevěru. Rozhodly se, že se sebou nenechají jednat jako s kusem hadru.
A proč ti neplatí? To bych mu netolerovala.
A co byste tedy udělali? Přiložili mu zbraň ke spánku?
Můžeš si za to sama!
To je v řadě případů pravda. A v čem tento komentář má přesně pomoci?
Ty se máš – každý druhý víkend volno!
Možná se ve skutečnosti daná žena celý ten víkend právem obává, jak se dětem daří, protože jejich otec je nezodpovědný nebo násilnický či manipulativní… A i kdyby ne, pravděpodobně by byla mnohem raději, kdyby mohly její děti mít úplnou rodinu. Volný víkend je dost chabá útěcha.
Jak k tomu přijdou ty děti?
To je fakt – jak k tomu přijdou, že se na ně otec vykašlal, nestojí mu ani za alimenty, natož aby se jim věnoval aspoň jednou za čtrnáct dní? Aneb pláč na špatném hrobě.
Vím jaké to je, můj muž je pořád v práci.
Ne, nevíte, jaké to je. Protože váš muž není POŘÁD v práci.
To mně by se nikdy stát nemohlo.
No to ne. To určitě, určitě, určitě ne. Nemohlo. Určitě. Nikdy.
A co tedy naopak pomáhá?
Než říkat něco samospravedlivého či hloupého, co raději vyjádřit podporu?
- Tvoje děti mají prima mámu.
- Nechcete přijít na oběd?
- Pohlídám ti děti.
- Zvládáš to.
- Nemusíš být superman.
- Můžu ti s něčím pomoci?
- Sluší ti to.
Určitě vymyslíte řadu dalších věcí, které mámu, co je na děti sama, potěší – protože ono vlastně stačí nedávat nevyžádané rady, nestrkat nos do soukromí a úplně obyčejně nabídnout pomoc.
Pomocí svobodným matkám se zabývá také Klub svobodných matek. Poskytuje informační portál včetně právní poradny a provozují fb skupinu, na které si matky vzájemně pomáhají a vyměňují rady a zkušenosti. V současnosti iniciativa Klub svobodných matek spolupracuje s některými poslanci s cílem změnit aktuální nevyhovující legislativu týkající se problematiky výživného.
A protože se jistí politikové v posledních dnech snažili v souvislosti s matkami, které se starají o děti samy, argumentovat neexistujícími biblickými pasážemi, přidám na závěr pro inspiraci tři skutečné.
Pojďte ke mně, všichni upracovaní a obtěžkaní, a já vám dám odpočinout. (Matouš 11,28)
Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec. Nesuďte a nebudete souzeni. Neodsuzujte a nebudete odsouzeni. (Lukáš 6,36-37)
„Běda i vám znalcům Zákona!“ odpověděl Ježíš. „Zatěžujete lidi neúnosnými břemeny, ale sami na ta břemena ani prstem nesáhnete. (Lukáš 11,46)