Romantická mezinárodní svatba

Když se mi na letošního Valentýna ozvala Aneta s tím, že se jí líbí Svatba v lese na mém blogu a zda bych jí a jejímu anglickému snoubenci Tomovi nepomohla zorganizovat jejich svatbu v Čechách, moc dlouho jsem neváhala. Navíc důraz na recyklovatelné materiály, lokální suroviny a vůbec eco-friendly přístup máme s nevěstou společný.

Nadchlo mne také místo, které si snoubenci vyhlédli, bývalý klášter nedaleko Prahy. Je to místo s jedinečnou atmosférou a patinou. Na přípravy bylo tak akorát času, za méně než půl roku svatbu sice zorganizovat lze, ale je to zbytečně nahuštěný stres. Tady všechno plynulo ve správném tempu.

Měla jsem na starost v zásadě celou organizaci této spíše komorní svatby (asi 35 hostů) včetně společné tvorby konceptu, komunikace s dodavateli, plánování celého svatebního dne, dekorace a samozřejmě průběžné konzultace všeho možného. Poprvé jsem spolupracovala se snoubenci, se kterými jsem se předem vůbec neznala. Komunikace se odehrávala často přes skype, ale několikrát jsme měli možnost se setkat i osobně, když byli Aneta s Tomem zrovna v Praze.

Svatební šaty si nevěsta zajistila sama, zakoupila je v Anglii. Byly velmi netradiční, romantické, s duší.

Praktickou stránku svatby ve smyslu administrativy se snoubenci řešila moje skvělá spolupracovnice Magda. Probrala s nimi detaily úředních záležitostí, které jsou spojeny s mezinárodním sňatkem. Snoubenci se po zvážení všech možností rozhodli, že nejprve budou mít symbolický, pro ně však ten „hlavní“ obřad s přítomností přátel a rodiny s oslavou, na úřadě pak uzavřou oficiální sňatek o pár dnů později.

Dlouho jsme hledali vhodného oddávajícího, nakonec Aneta s Tomem o tuto službu požádali společnou přítelkyni, ke které mají důvěru a která je dobře zná. Mohli tak s ní naplánovat obřad, který jim seděl na míru. Obřad byl veden v angličtině a tlumočen do češtiny.

Svatební kytici a věneček pro nevěstu, korzáže pro ženicha a tatínky a květinové náramky pro maminky a sestry nevěsty jsme svěřili nedalekému turnovskému květinářství Květerie. Použité květiny: jiřina, veronica, čechrava, wax, jarmanka, eustoma, vrbina, eucalyptus populus, oxypetalum.

Na kytici jsem pak nevěstě přidala ladící stuhy.

O květinovou výzdobu jsem se postarala jako obvykle sama – to bych si nenechala ujít 🙂 Aranžovala jsem do užších zavařovaček, použila jsem krémové jiřiny, krémové a růžové eustomy, jarmanku, veronicu, wax bílý a růžový, italský ruskus, pistáciové větvičky, modré oxypetalum a růžovou čechravu. Květin jsem tentokrát chystala opravdu hodně a stálo to za to.

(moje foto)

S nevěstou jsme se dohodly, že využijeme rodinné ubrusy, každý jiný, každý originální, každý se svou historií… Kolem zavařovaček s květinami jsem ještě naaranžovala italský ruskus, který vydrží dlouho hezký bez vody.

Ve výzdobě jsem také využila žárovkové světelné řetězy, květiny v květináčích z mé vlastní zahrady, závěsy ze stuh, stužková „mávátka“, lucerny z mých zásob, jednoduché skleněné svícínky ozdobené zlatobílou washi páskou…

(foto nevěsta)

Papírové girlandy zavěšené nad průjezdem pak vytvořily skvělé pozadí na focení. V průjezdu jsou vidět zavěšené věnce z italského ruskusu. Mimochodem nevěstiny sestry byly při přípravách a realizaci výzdoby spolu s jejich maminkou neuvěřitelně výkonné 🙂

Tohle byla to moje už třetí mezinárodní svatba. Vždycky mě baví vymýšlet, jak skloubit tradice dvou zemí, ze kterých snoubenci pocházejí. Nakonec jsme společně vymysleli, že do programu svatebního dne zařadíme tradiční anglický odpolední čaj včetně anglických sladkostí. Scones, lemon drizzle, brownies, mrkvové cupcakes… to vše napekla děvčata ze ženské komunity Bétel, které se je naučila dělat přímo od britské cukrářky. Tohle byla jejich první pořádná akce a dopadlo to skvěle!

Další sladké dobroty napekla babička nevěsty, včetně svatebního dortu. Připravila také variantu tradičních výslužek – višňové džemy.

O catering se postarala tým z Bez ubrusu. Jídlo připravují výhradně z lokálních zdrojů, spolupracují s malými farmami. Menu bylo sestavené originálně a spolupráce a organizace byla naprosto skvělá.

Příprava svatby a svatba samotná je pro všechny zúčastněné velmi emotivní záležitost. Když se nezvládne dobře napětí, které to s sebou přináší, může to zbytečně poranit vztahy na dlouhá léta. Ale když se to podaří, je to pro novomanžele a širší rodinu krásný stmelující zážitek. Bylo pro mne radostné znovu zažít, že se to povedlo – svatba to byla příjemná, veselá, opravdová

Co mne na spolupráci s Anetou a Tomem nesmírně těšilo bylo vidět laskavý, ohleduplný přístup, který k sobě tihle dva mají. Stalo se opakovaně, že se mnou mluvil jen jeden o tom druhém, jak by ho rád potěšil a vyšel mu vstříc. Opravdu mne těšilo být spiklencem jich obou 🙂 a věřím, že s takovým vzájemným respektem se jim půjde společným životem radostně.

A jak to viděli novomanželé?

Až po několika týdnech spolupráce s Ráchel nám došlo, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli ohledně přípravy svatby udělat. Bylo pro nás velmi důležité využít svatbu jako příležitost, abychom ukázali našim rodinám a přátelům, jaký náš vztah opravdu je, dát jim možnost do něj nahlédnout. Chtěli jsme, aby ten den byl oslavou lásky a toho, čeho si v životě ceníme. A když máte takový cíl, může být nesnadné vměstnat to všechno do jedné události. Naštěstí nám Ráchel opravdu pomohla utřídit si myšlenky a zjistit, co skutečně chceme.

Jako nevěsta jsem slyšela spoustu názorů o tom, jaká by svatba „měla“ být. Někdo měl dojem, že je moc malá, nebo že datum nevyhovuje, místo je moc omšelé, harmonogram je neobvyklý a tak podobně. Bylo náročné držet se své vize, udělat to po svém a nebát se toho, že budeme jiní. A právě v tom mi Ráchel nejvíc pomohla. Naslouchala, rozuměla mi a také byla jednoznačná v tom to opravdu dotáhnout.

Pamatuji si na svatební ráno – připravovala jsem se v místnosti nad nádvořím. Podívala jsem se z okna a viděla lidi, jak přemisťují stoly, nosí věci, dělají poslední úpravy. A pak jsem uslyšela Ráchelin hlas: „Ty stoly se musí rozestavět jinak. Aneta nechtěla mít žádný stůl v čele, chtěla, aby byly všechny na roveň.“ V tu chvíli mě to úplně zahřálo. Mohla jsem v celém tom procesu Ráchel naprosto důvěřovat, včetně nejmenších detailů. Ten den jsem byla schopná dát starosti stranou a důvěřovat, že všechno dobře dopadne.

Díky Ráchel za tvou práci, vydanost a nadšení. Bylo nám ctí s tebou spolupracovat. S láskou, Aneta a Tom

 
English:
Only after a few weeks of working with Ráchel, we realised that it was the best wedding-related decision we made. It was very important for us to take the wedding as an opportunity to show our families and friends what our relationship is really about, to give us a peak into our relationship. We wanted the day to be a celebration of love and the things we treasure in life. And when the aim is such, it can be tricky to squeeze it all into that one event. Luckily, Ráchel has really helped us organise our thoughts and figure out what it is that we really want.
 
As a bride, I have listened to many opinions of what the wedding “should” be like. People have thought it was too small, the date wasn’t right, the place was too shabby, the schedule was unusual, etc. It was challenging to stick to our vision, to do it our way, and not get too worried about being different. We wanted it to feel right for us. This is where I personally found Rachel’s help most profound. She listened, she understood, and she was firm when executing tasks.
 
I remember on the wedding day morning – I was getting ready in a room right above the courtyard. I looked out the window and saw people arranging tables, carrying things, trying to finish the final bits, and then I heard Ráchel’s voice. “We need to change the tables – Aneta didn’t want a head table. She wanted them all to be equal.” At that moment I had such a warm feeling. I was able to trust Rachel entirely throughout the whole process, even with the smallest of details. And on the day, I was able to let go of responsibilities and fully trust that everything is going to work out. 
 
Thank you for your hard work, commitment, and enthusiasm, Ráchel. It was an honour working with you.
Love, Anet and Tom
 

Credits

fotografie: Tereza Březinová

šaty něvesty: Needle and Thread

květinářství: Květerie

catering: Bez ubrusu

organizace a koordinace: Ráchel a Magda, s vydatnou pomocí nevěstiných rodinných příslušníků 🙂

dekorace: Ráchel, její dcera Sára a spolupracovnice Magda

Chtěli byste, abych vám pomohla se svatbou? Ať už chcete jen jednorázovou konzultaci, dekorace nebo celou organizaci, ozvěte se mi!

 

Tagy příspěvků: