Příběh Alvina Straighta

Kdo by to byl řekl, že David Lynch, režisér, jehož filmy se vyznačují surrealismem a temnou atmosférou, natočí veskrze pozitivní snímek, jakým je Příběh Alvina Straighta.

Film založený na skutečném životním příběhu skutečného Alvina Straighta se vyznačuje skutečně pomalým tempem. Ostatně dopravní prostředek hlavní postavy pádí krajinou amerického středozápadu 5 milalvinstraightvizitka za hodinu, tak co bychom chtěli, že. Pokud máte tedy náladu na něco akčního, nechte si tento film na jindy. Road movie o sedmdesátníkovi (Richard Farnsworth), který se dozví, že jeho bratr měl mrtvici, a rozhodne se ho navštívit, má totiž zcela jiné kvality, než rychlý spád.

Alvin má špatný zrak, chodí o berlích a není již schopen řídit auto. A cesta z jeho domova ve státu Iowa do Mount Sion ve Wisconsinu je dlouhá 240 mil. Tvrdohlavý Alvin se rozhodne vyrazit na zahradní sekačce. K výletu má silnou motivaci: před deseti lety se s bratrem pohádali a od té doby spolu nemluvili. Je na čase dát věci do pořádku.

Alvin se na své cestě potkává s různými typy lidí maloměstské Ameriky a dalo by se říci, že každého z nich setkání nějakým způsobem zasáhne – ať už je to mladé děvče na útěku z domova, válečný veterán či hašteřiví opraváři. Postupně se dozvídáme i podrobnosti z nelehkého života Alvina i jeho dcery Rose (Sissy Spacek).

Jak bylo již zmíněno, není to typický Lynchův film, přesto ale nese známky jeho stylu: podivínské postavy, tragikomické situace, dlouhé, na detail zaměřené záběry.

Příběh Alvina Straighta je dojemný film (ano, připravte si kapesníčky), kterému se podařilo vyhnout zbytečné sentimentalitě. Emoce z něj nijak nekřičí – a přesto je vzbuzuje. Nekáže – a přitom nese silné poselství. Je nostalgický – a zároveň dodává naději do budoucna. Dává lekci o tom, jak důležitá je rodina, proč každý z nás potřebuje bezpodmínečnou lásku, jaké to je stárnout, co dokáže chlapská hrdost. Ale především nám ukazuje na sílu odpuštění a dalo by se říci – vykoupení.

3 komentářů:

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..