Dva příběhy o ženském přátelství

Byli jsme stvořeni jako sociální bytosti a snad každý z nás má tedy potřebu mít dobré přátele. Aniž bych chtěla jakkoliv zevšeobecňovat, nemohla jsem si během let nevšimnout, že přátelství žen a mužů se v některých ohledech liší. Muži mají častěji tendenci se přátelit spíše ve skupinách, kdežto ženy spíše jednotlivě. Zatímco ženy se většinou zaměřují na společné sdílení, muži na společnou aktivitu. Také v  intenzitě kontaktu se obvykle muži a ženy liší.

V tomto článku se zaměřím na dva biblické příběhy o ženském přátelství.

maryelizabethMarie a Alžběta

Marie ve chvíli, která je pro ni opravdu složitá, odchází ke své příbuzné a přítelkyni Alžbětě. Alžběta byla také v poněkud překvapující a matoucí situaci: poprvé těhotná a navíc je těhotenství vzhledem k jejímu vysokému věku poněkud rizikové. Marie k Alžbětě odchází přesto, že Josef už věří tomu, co původně považoval za neskutečnou historku: totiž že Marie počala z Ducha svatého. Ale počkat, neměla by Josefova podpora Marii stačit? Je to přece hodný a chápavý muž… Už jste někdy slyšeli vtipy na téma ženské upovídanosti? A zaslechli jste v tom možná malinko (opravdu jen malinko) žárlivosti? Ženy mívají obvykle k přátelství trochu jiný přístup. Řada žen dokáže společně desetkrát přemílat totéž a říkají tomu „vzájemné poskytování si morální podpory“. Prostě to potřebují – a potřebovaly to i Marie a Alžběta. Potřebovaly blízkou ženu, která porozumí jejich zmateným pocitům. Přítelkyni, která bude mít do jejich života prorocký vhled, bude jim oporou a které budou moci být oporou na oplátku ony.

rutnoemiRut a Noemi

Dalším biblickým příkladem ženského přátelství jsou Rut a Noemi. Na začátku příběhu se dvě ženy se ocitnou v těžké situaci: Rut, pohanská snacha, a Noemi, zahořklá, zklamaná židovská tchyně, které zemřel manžel i oba synové a chce se vrátit do své rodné země.
Rut byla podle všeho hezká a mohla se klidně znovu vdát. Nepotřebovala Noemi. Také jistě věděla, jak striktní pravidla panují v židovské společnosti – proč by tedy chtěla jít s Noemi do Betléma? Bylo jasné, že jestli odejde s Noemi, přijde o ochranu vlastního lidu a přijde do společnosti, která jí bude nepřátelská. Přesto se k tomu rozhodla. To, co k tomu Rut řekla, je často citováno na svatbách jako symbol lásky mezi manžely; nicméně ve skutečnosti je to obraz smluvní lásky mezi dvěma ženami:

Kamkoli půjdeš, půjdu, kdekoli zůstaneš, zůstanu. Tvůj lid bude mým lidem a tvůj Bůh mým Bohem. Kde umřeš ty, umřu i já a tam budu pochována. Ať se mnou Hospodin naloží jakkoli, rozdělí nás od sebe jen smrt. (Rut 1,16-17)

Nejenže měla Rut Noemi ráda, ale Noemi Rut ovlivnila i v jejím duchovním směřování. Rut opustila pohanské bohy a obrátila se k pravému, živému Bohu. Tak velký vliv může mít přátelství.

Noemi prožívala zármutek nad smrtí svého manžela a synů a snadno mohla být díky tomu na Rut i nepříjemná. A se zahořklými lidmi není snadné trávit čas. Ale láska Rut měla uzdravující účinek a obměkčila i Noemi. To nám připomíná, že Boží láska může proniknout ke každému srdci, ať je jakkoliv zraněné. Neopouštějme přítelkyni, když zrovna prožívá něco těžkého – tehdy vás potřebuje nejvíc. A často je to zároveň období, kdy není schopná lásku úměrně vracet. Ale láska dává, i když nedostává:

Budete-li milovat ty, kdo milují vás, jaká vás čeká odměna? (Matouš 5,46)

Závěrem

Taková přátelství se nerodí ze dne na den, ale rostou a osvědčují se postupně, zrají v životních zkouškách. Postupně se buduje vzájemná důvěra. Stojí to čas a investice (času, modliteb atd.) – taková přátelství se „nestanou“, ale budují se.

Jaké jsou vaše dobré přítelkyně? A jakými zkouškami vaše přátelství prošlo? Jsem zvědavá na vaše zkušenosti.

Pozn.: Text byl adaptován z mého článku, který původně vyšel v roce 2007 v časopise Život víry.

Chcete vědět víc? Přečtěte si knihu:

pratelstvizenDee Brestinová: Přátelství žen

Pokud vás téma přátelství mezi ženami zaujalo, vřele vám doporučuji tuto čtivou, velice upřímnou a praktickou knihu. Zabývá se nejen hezkými stránkami přátelství, ale také tím, že ženy také jedna druhou umějí hluboce zranit.

Jaký je tedy Boží plán pro přátelství mezi ženami? Jak máme naplnit touhu po blízké přítelkyni, kterou do nás Bůh vložil? A kde najít příklad pro budování zdravého a pevného vztahu, který nás nebude srážet, ale posilovat?
Dee Brestinová nás povzbuzuje, abychom naslouchaly své touze po přátelství a aktivně přátelské vztahy vyhledávaly a pěstovaly. Na biblických příkladech přátelství ukazuje, jak se nechat do přátelství vést Bohem, jak být v přátelství vytrvalé, jak se v něm učit novým věcem, jak se přátelit s ženami, které procházejí zkouškami, nebo jak se vyvarovat nezdravé citové závislosti.

Každá žena se může někdy v životě ocitnout v situaci, kdy potřebuje dobrou přítelkyni. Takový vztah je nutné si pečlivě pěstovat. Pár dobrých tipů kde ji najít, jak ji získat a hlavně jak takovou přítelkyní být naleznete v této knize. Hana Pinknerová, spisovatelka

KOUPIT KNIHU ZDE

[wysija_form id=“2″]

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..