moje knihy

Napsala jsem několik knih a pracovních sešitů pro děti a učebních plánů pro práci s dětmi v církvích. Přečtěte si něco o tom, jak vznikaly…

Pokud vás zajímá i další moje činnost, tedy supervize a semináře, doporučuji vám podívat se na moje pracovní stránky.

Ovečka Barborka

111016„Byla jednou jedna malá ovečka. Jmenovala se Barborka a bylo jí tak akorát let. Měla krásnou, bílou
vlnu, trochu drzý čumáček a úplně krátký ocásek…“ Biblické podobenství o ztracené ovečce jsem se snažila převyprávět citlivě a s humorem. Text jsem napsala v době, kdy jsme ještě sami neměli děti. Ovečku jsem pojmenovala podle tehdy asi dvouleté dcery našich kamarádů, která chodila na náš biblický klub pro malé děti. Obrázky nakreslila až po několika letech Ilona KomárkováOvečka Barborka mohla konečně vyjít. Později vyšla také v holandštině a slovenštině.

Občas se mi stane, že některému z mých studentů dojde, že jeho učitelka sociální patologie je zároveň autorkou jeho oblíbené knížky s dětství… to jsou docela vtipné situace.

KOUPIT Ovečku Barborku

Jakou mám náladu

naladaTuhle knížku jsem napsala pro svou dceru Sáru, které se měnilyí nálady jako počasí – v tom je docela po mně. Šlo mi o to v ní ukázat, že je normální a v pořádku prožívat různé emoce, a dát dětem příklad, jak je lze pojmenovat a zvládnout.

Jakou mám náladu ilustroval slovenský malíř Miro Pogran. Dlouho jsme chtěli vydat knížku s jeho ilustracemi a čekali jsme na tu správnou. Myslím, že to byla nakonec šťastná kombinace. Knížka má rozporuplné ohlasy – buď ji lidé naprosto milují, nebo si s ní neví rady. Nemá příběh, jako například Ovečka Barborka, jsou to jednotlivé výjevy z dětského života doplněné biblickými verši. Spíše, než ji dětem jen přečíst, je vhodná jako podklad  pro další povídání na dané téma.

KOUPIT Jakou mám náladu

Dáreček

darecekKdyž se narodil náš mladší syn, tomu staršímu to zrovna skvělou náladu nedodalo. To mi bylo velkou inspirací pro knížku Dáreček. Chtěla jsem pomoci dětem vyrovnat se s žárlivostí na malého sourozence a prožít ujištění, že pro své rodiče jsou stejně důležití jako dřív. Protože každé dítě je přece dárkem od Pána Boha…

V knize jsou zachycené některé reálné zážitky z našeho života – například naše děti se vždycky skutečně radovaly, když měl vařit jejich tatínek, protože udělal špagety nebo palačinky. Jiné detaily jsou odposlouchané z jiných rodin. A samozřejmě jsem si něco i dovymyslela… Vtipné ilustrace Jaromíra Palmeho, ilustrátora a hudebníka, posunuly knihu o úroveň výš.

KOUPIT Dáreček

Pracovní sešity

prac-sesityPracovní sešity Bůh je se mnou celý den, Bůh stvořil celý světBůh je se mnou celý rok byly opravdu týmovou prací.

Vymyslela jsem celý koncept, Václava Žaludová nakreslila půvabné obrázky a Petra Mizurová vymyslela vtipné říkanky. Všechny tři sešity vyšly díky jednomu ukrajinskému křesťanskému nakladatelství v ukrajinštině, ruštině a dokonce i v jakutštině.

KOUPIT Bůh je se mnou celý den / Bůh stvořil celý svět / Bůh je s námi celý rok

Učební plány

Učební plány pro práci s dětmi v církvích jsou vždy náročným projektem, zároveucebni-planyň mě ale práce na nich těší a mám radost, že je mohou využívat sbory po celé republice.

Prvním plánem, který jsem napsala, byl plán Pán Ježíš a Jeho Církev. Psala jsem ho v rámci svého studijního stipendia na škole Christ For the Nations Institute a je koncipovaný jako základy křesťanství pro děti. Anglická verze se díky absolventům této školy dostala do celého světa, především do Asie a Afriky. Španělský překlad pak slouží pracovníkům s dětmi v Latinské Americe. Českou verzi pak doplnily skvělé výkladové poznámky Viléma Schneebergera a pracovní listy od Marty Pumrové.

Dalším plánem je dvouletý plán pro práci s předškoláky. Vznikal původně jen pro potřeby nedělní školy, ve které jsem učila. Promítly se do něj tak nápady mých tehdejších spolupracovnic – Moniky Princlové a Jany Novotné.

Pětiletý učební plán, jehož první ročník se jmenuje Rok víry, vznikl díky ochotě našeho sboru Křesťanské společenství Praha financovat jeho tvorbu. Vytvořila jsem koncepci a napsala část lekcí, vydatně mi pomáhaly Marta Pumrová a Petra Mizurová. Ta také spolu s výtvarnicí Olgou Hrdinovou vytvořila doprovodné pracovní sešity.

KOUPIT Učební plány

Kurz pro mladé dámy

127115Raná dospělost (18 až 25 let) je citlivé období, kdy mladý člověk činí důležitá rozhodnutí, která často ovlivní zbytek jeho života. Rozhoduje se o svém dalším studiu či povolání, často se osamostatňuje od rodičů, hledá životního partnera. Před lety jsem se rozhodla skupině takových mladých dam věnovat a tak vznikla také tato příručka. Snažila jsem se jim pomoci ohlédnout se za minulostí svého dětství, uvědomit si své rodinné kořeny, ujasnit si, proč a jak odevzdaly svůj život Bohu a začít se dívat do budoucnosti s touhou, aby se v nich naplnil Boží záměr.

Od vydání této příručky se dozvídám o tom, že je kurz s úspěchem používán nejen pro mladé ženy, ale i pro mladší dívky a dokonce i jako součást osobnostní výchovy na druhém stupni základní školy.

V průběhu kurzu jsem začala mít intimnější vztah s Bohem. Díky tématům, která jsme na kurzu probíraly, jsem začala přemýšlet o tom, jak mě Bůh vidí a co má se mnou v plánu. Uvědomila jsem si věci, které jsem dříve nevnímala: jaký je vlastně vztah Boha a člověka a že s námi Bůh chce něco vytvářet. Poznala jsem také víc sama sebe, přemýšlela jsem o tom, co se děje a může dít v mém životě a jaké je moje poslání. A také jsem si užila super chvíle s báječnými lidmi, se kterými se můžeme navzájem podělit o vlastní životní zážitky a zkušenosti s Bohem. – Bára

Kurz mi pomohl srovnat si a formulovat myšlenky a názory o mém místě na světě, jak si představuji svoji budoucnost, jak mě vidí Bůh a co pro mě má připraveného. Moc mě to obohatilo. – Noemi

KOUPIT Kurz pro mladé dámy

Biblická pátrání – 1. série13609

Těší mne, že jsem mohla psát scénáře pro sedmnáctidílný televizní pořad České televize Biblická pátrání. Hrané části doplnily animované biblické příběhy s obrázky již zmíněného Jaromíra Palmeho. Režie a kamera Martin Benc. Práce na scénářích pro mne byla novou zkušeností a moc mne bavila.

Těší mne také doporučení, kterých se Biblickým pátráním dostalo.

Biblická pátrání představují příběhy ze Starého a Nového zákona na pozadí každodenního života dnešních děti. Mladí diváci se tak seznamují s jednotlivými biblickými postavami a současně jsou jim vhodným způsobem předávány křesťanské životní hodnoty. Seriál pomáhá rozšiřovat duchovní a kulturní obzor, což je v našem kulturním prostoru, který byl v minulosti Starým a Novým zákonem zásadně ovlivněn, velmi důležité. Je to zdařilé a přínosné dílo, a proto ho dětem a mládeži vřele doporučuji.
František Radkovský, biskup plzeňský

Seriál Biblická pátrání považuji za velmi šťastný nápad a za vynikající způsob, jak přiblížit dětem bohatství biblické tradice. Díky skvělé práci tvůrců seriálu může i nejmladší generace našeho národa objevovat krásu a hloubku biblických příběhů.
Doc. Pavel Hošek, ThD., vedoucí Katedry religionistiky ETF UK

KOUPIT Biblická pátrání