Ochranovský hřbitov aneb „Boží pole“

Konečnost a přece věčnost. Obojí najdete na hřbitově v Ochranově (Herrnhutu), městečku, ve kterém byla v první polovině 18. století obnovena Jednota bratrská. Navštívili jsme ho se synem a manželem jako součást našeho výletu v rámci domácího vzdělávání.

Od roku 1730 bylo na tomto hřbitově pohřbeno více než 6000 lidí. Náhrobky jsou jednoduché a navzájem si podobné – symbolizují tak, že před Bohem jsme si všichni rovni. „Boží pole“ říkali Moravští bratři hřbitovu na základě své víry ve vzkříšení. Věřili, že těla jsou na tomto „poli“ zaseta jako semena, která povstanou při Ježíšově návratu. Od r. 1733 se na hřbitově koná velikonoční ranní bohoslužba při východu slunce, při které je zvěstován a oslavován vzkříšený Kristus.

Náhrobek jedné ze sester... kdo byla Adelheid?

Náhrobek jedné ze sester… jaká asi byla Adelheid?

Hroby jsou rozděleny na mužskou a ženskou část stejně, jako seděli muži a ženy odděleně v modlitebně. Některé jsou navíc označeny cedulkou, která upozorňuje na to, že se jedná o hrob významného člena či členky Jednoty bratrské. Tak zde najdeme označen například hrob Kristiána Davida. Kristián David byl tesař ze Ženklavy, který na panství hraběte Zinzendorfa postupně přivedl řadu rodin, které se tajně hlásily ke staré Jednotě bratrské a toužily svobodně žít svou víru. Přezdívalo se mu „Moravský Mojžíš“. První dům byl v Ochranově postaven v roce 1722. Kristián David zasekl sekeru do prvního stromu k jeho stavbě a citoval přitom verš z Písma:

Ano i ten vrabec nalezl sobě místo a vlaštovice hnízdo, v němž by schránila mladé své, při oltářích tvých, Hospodine zástupů, králi můj a Bože můj. (Žalm 84,3)

Kristián David se podílel na založení obnovené Jednoty bratrské a později sloužil jako misionář v Grónsku. S Grónskem souvisí další označený náhrobek. Sara, původním jménem Pussimek, tvořila spolu se svým manželem Simonem (Arbalikem) první pokřtěný inuitský pár. Přáli si prožít zbytek svého života v zemi, odkud misionáři přišli, a jsou tu tedy oba také pohřbeni.

Hrob Kristiána Davida a Sary Pussimek

Hrob Kristiána Davida a Sary Pussimek

Uprostřed hřbitova najdete několik hrobů, které jsou přece jen o něco zdobenější. Jsou to především náhrobky hraběte Zinzendorfa a jeho ženy. Na náhrobku hraběte je napsáno: „Byl povolán, aby přinesl ovoce a aby jeho ovoce zůstalo.“

Náhrobek Mikuláše Ludvíka Zinzendorfa a náhrobek jeho ženy Erdmuthe Dorothey

Náhrobek Mikuláše Ludvíka Zinzendorfa a náhrobek jeho ženy Erdmuthe Dorothey

V zadní části hřbitova jsme objevili i novodobé náhrobky, velmi podobné těm starým. Jediným rozdílem je, že jsou kolem vysázené květiny. Na většině z nich je odkaz na nějaký verš z Bible.

Několik hrobů z poslední doby. Odkazy jsou: Fil 3,20; Mat 28,20; Jer 31,3.

Několik hrobů z poslední doby. Odkazy jsou: Fil 3,20; Mat 28,20; Jer 31,3.

Kopec Hutberg, na jehož svahu se hřbitov nachází, byl oblíbeným místem modliteb Ochranovských. Je zde malá rozhledna, ze které je opravdu krásný výhled – zvlášť, když se vydaří počasí.

Pohled na Ochranov z Hutbergu

Pohled na Ochranov z Hutbergu

Ochranovský hřbitov je pokojné místo, skoro by se chtělo říci až radostné. Místo svědectví generací těch, co následovali Krista, těch, co očekávají Jeho příchod a vzkříšení.

Uvítací brána s nápisem "Kristus vstal z mrtvých".

Uvítací brána s nápisem „Kristus vstal z mrtvých“.

3 komentářů:

 • Tafofil 24/10/2016 at 16:04

  Krásné povídání i obrázky.Děkuju….
  Tafofil

  Reply
  • Ráchel Bícová 24/10/2016 at 18:35

   Díky, ráda sleduju váš „hřbitovní“ facebook, je to inspirativní.

   Reply
 • Procházka zimní přírodou – mezi řečí 08/01/2017 at 18:36

  […] Ochranovský hřbitov aneb „Boží pole“ […]

  Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..