Mrtvý muž přichází

mrtvymuzprichaziSestra Helena (Susan Sarandon) pracuje jako sociální pracovnice v New Orleansu. Jednoho dne dostane z vězení dopis od muže jménem Matthew Poncelet (Sean Penn), který čeká na vykonání rozsudku smrti, zatímco jeho spolupachatel byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Helena ho navštíví a zjistí, že Matthew vůbec nelituje svých činů. Je to arogantní, rasistický sexista, který ale trvá na své nevině. Tvrdí, že dva teenagery zabil jeho spolupachatel. Požádá sestru Helenu, aby mu pomohla s odvoláním. Helena se rozhodne mu vyhovět a díky tomu se seznámí s jeho matkou a zároveň také s rodinami obou obětí.

Film o přijetí zodpovědnosti za své činy, vykoupení, touze po pomstě a odpuštění není zrovna oddechovým snímkem. Jeho tvůrcům se podařilo vyhnout běžným filmovým klišé a nesklouznout k laciné sentimentalitě. Ač to ze začátku nemusí být zřejmé, Mrtvý muž přichází je příběh o duchovním boji o jednu duši. Je to jeden z mála filmů, ve kterém vidíme postavu, která se skutečně snaží v reálném světě žít podle Ježíšova učení, a jedná podle toho, co považuje za správné, bez ohledu na to, že to není pohodlné. Helena říká: „Snažím se jen následovat Ježíše, který řekl, že každý člověk má větší cenu, než jeho nejhorší čin.“ Musí se při tom vyrovnat s řadou etických dilemat: Co když Matthew skutečně zabil? Je skutečně jedinou cestou, jak se rodinám obětí může dostat spravedlnosti, trest smrti? Může být každý hřích odpuštěn?

Mrtvý muž přichází získal čtyři nominace na Oskara, Susan Sharandon si ho pak skutečně za svůj výkon v hlavní ženské roli odnesla.

1 komentář

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..