Logan: Wolverine

Na některé filmy se dívám především proto, že se na ně dívají moje děti. Můj starší syn Eliáš (16) ovšem už nekouká jenom na Hledá se Nemo. Tentokrát mi naservíroval film Logan: Wolverine.

Tento snímek je dalším ze série X-Men filmů, ze kterých jsem kdysi viděla kousek jednoho dílu a nijak mne nenadchnul.  Logan si ovšem získal mou pozornost už trailerem s mou oblíbenou písní od Johnyho Cashe.

O co ve filmu jde?

Logan (Hugh Jackman), který si již neříká Wolverine, se snaží starat o svého přítele Profesora X (Patrick Stewart). Ten trpí onemocněním mozku, díky kterému ztrácí paměť a dostává záchvaty, při kterých ohrožuje sebe i své okolí. Zároveň Loganova dřívější regenerační schopnost postupně slábne. Jejich skrýš je odhalena, když se k nim připojí Laura (Dafne Keen), kterou někdo pronásleduje. Brzy se ukáže, že Laura má stejné schopnosti, jako Logan. Celá trojka je tedy brzy na útěku, na cestě do jakéhosi útočiště jménem Eden, o kterém Logan pochybuje, že by skutečně existovalo…

Eliášův komentář

Příběhu by se sice dalo vytknout, že je příliš jednoduchý, na druhou stranu právě v této přímočarosti je jeho síla. V tomhle filmu je všechno takové, jaké to je, bez vytáček: násilí je opravdu násilí, beznaděj je vážně beznaděj, smrt je skutečně konečná… a to vše podtrhává depresivní  atmosféru filmu.

Fanoušci, kteří se na film Logan těšili, od něho čekali hodně: rozlučku dvou nejlegendárnějších postav celého univerza; špinavou brutální akci, která nebude odvracet pohled, kdykoliv bude potřeba někomu setnout hlavu; na hláškující drsňáky. A to vše jsme také dostali. Depresivní, emocionálně nabité a inteligentní drama pro starší publikum.

Můj komentář

Logan není zrovna typický superhrdinský film. Ty se většinou snaží omezit krev a nadávky, aby byly přístupné i mladším divákům (a vydělaly víc peněz). V tomto snímku se ani jedním opravdu nešetří a je tedy právem doporučen až od šestnácti let. Co ale oceňuji, že nejde o násilí pro násilí a je zjevné, že se postavy musí vyrovnávat s jeho následky na svou psychiku. Zabíjení se neprezentuje jako něco zábavného či snadného.

Velkou roli ve filmu hrají děti – a rozhodně nejsou nijak podceňovány. Je mi sympatický westernový nádech filmu a především pak jeho důraz na oběť a sounáležitost – ať už se odráží v dojemné péči Logana o Profesora X; v tom, jak se Profesor X snaží pomoci Loganovi najít naději; v tom, jak Logan nakonec přijímá zodpovědnost za Lauru… Je to film o rodině a vykoupení.

Závěr

Mě osobně film pozitivně překvapil. Pokud nesnášíte ve filmech násilí, tento snímek není pro vás. Jinak je ale zajímavým podobenstvím o tom, že máme mít druhé za přednější sebe sama – a že cena za to může být vysoká.

foto: © 2017 Marvel. TM and © 2017 Twentieth Century Fox Film Corporation

1 komentář

  • Jitulinka 10/04/2018 at 13:46

    Konečně nějaká objektivní recenze na tenhle božskej film, viděla jsem o víkendu a byla nadšená. Hugh Jackman má charizma, tahle role je pro něj stvořená!

    Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..