Jak si užít Vánoce

Vánoce má řada z nás spojené se spoustou práce, se stresem a napětím ve vztazích. Přitom si přejeme, aby byly tyto svátky příjemné a stmelující. Někteří to vzdávají a říkají, že Vánoce nemají rádi a raději by je neslavili. Myslím, že to je škoda – protože je možné si Vánoce užít. Přečtěte si pár tipů na to, jak si je zpříjemnit.

Jděte do přírody

Procházka v lese nebo alespoň v parku dělá divy. Kontakt s přírodou prokazatelně snižuje úroveň stresu a úzkostí.

Vezměte si s sebou krabičku s cukrovím a termosku s kafem, čajem či kakaem. Nadechněte se, vnímejte vůně, zvuky… Dotkněte se kůry stromu, nasbírejte pár šišek, pokud máte štěstí na sníh, postavte sněhuláka.

trees

Pusťte si hezkou muziku

Nachystejte si oblíbenou vánoční muziku dle svého vkusu – koledy, klasiku či jazz, jak je libo. Začněte ji pouštět během adventu, abyste se svátečně naladili.

Správná hudba dokáže přinést do duše kus klidu, který v hektické předvánoční době tolik potřebujeme. Můžete také zajít na koncert. Co třeba Händelův Mesiáš?

music

Vytvořte si tradice

Tradice s sebou nesou určitý pocit jistoty a ujištění, že věci jsou tak, jak mají být, dodávají nám vědomí, že patříme k sobě jako rodina. Edith Schaefferová o síle tradice píše:

„Říkáme-li ‚Takhle to děláváme vždycky‘, je na tom něco, co pomáhá udržet kontinuitu let.“

Nemusíte za každou cenu přebírat tradice, které vám nevyhovují. Vytvořte si takové, které vám dávají smysl. Například moje děti od narození pokaždé na Štědrý den ráno dostávají první dárek – vánoční ozdobu. Za ty roky už mají celou sbírku a až jednou odejdou z domova, krabice s ozdobami poputuje s nimi. Podobně jsme si vytvořili i další rodinné zvyky, které naši rodinu stmelují.

ornament

Zapalte svíčky

Svíčky vytvářejí zvláštní atmosféru a k Vánocům a vůbec zimě tak nějak patří. Je to zvláštní, v létě potřebu zapalovat svíčku nemám, ale během dlouhé zimní tmy jako by byly symbolem toho, že světlo se zase vrátí. Zapalte si svíčky u večeře, v koupelně, dejte opravdové svíčky na stromeček…

Lid, který chodil v temnotách, veliké světlo uvidí, těm, kdo žili v zemi stínu smrti, světlo zazáří. (Izaiáš 9,1)

candles-488583_640

Napište dopis

Ano, dopis. Nejen přání, ale opravdový dopis. Někomu, koho máte rádi. Někomu, koho jste dlouho neviděli. Někomu, koho vidíte každý den. Někomu, kdo je sám. Někomu, kdo je daleko. Někomu, kdo je blízko. Napište, za co jste dotyčnému vděční, co pro vás znamená, proč je dobře, že je právě on na světě. Hezký dopis je jeden z nejsmysluplnějších dárků, který můžete někomu dát.

hand-1076597_640

Provoňte byt

Vánoce by měly také krásně vonět. Vůně nesou vzpomínky a mohou velmi ovlivnit i naši náladu. Můžete využít parfémované svíčky, ale byt krásně voní i díky pečení vánočního cukroví.

Prostor provoní také jablečný svařák. Nebo můžete na plotýnku dát malý kastrůlek s vodou a kořením (pomerančová kůra, celá skořice, hřebíček, badyán) a na velmi nízkém plameni nechte klidně několik hodin bublat.

spices-166903_640

Potěšte někoho

Překvapte souseda, kolegyni či někoho úplně cizího a dejte mu malý dárek – třeba krabičku cukroví. Nebo obdaruje maličkostí své oblíbené prodavače. Popřejte někomu neznámému krásné Vánoce. Dejte někomu přednost ve frontě. Zkrátka – udělejte někomu radost, jen tak.

Požehnanější je dávat než dostávat. (Skutky 20,35)

christmas-baking-lovely-yummy-hearts-picjumbo-com

Závěrem

Vánoce jsou takové, jaké si je uděláme. Mohou být voňavé, prozářené a především radostné. Během Vánoc totiž jeden velký důvod k radosti skutečně máme:

Anděl jim řekl: „Hle, zvěstuji vám velikou radost pro všechny lidi. Dnes se vám ve městě Davidově narodil Spasitel – váš Mesiáš a Pán.“ (Lukáš 2,10-11)

nativity-447767_640

Tagy příspěvků:
, ,