Jak se (ne)stěhovat

Za své dětství a mládí jsem se stěhovala pětkrát. Od svatby jsme se stěhovali čtyřikrát, naposledy toto léto. Jeden by řekl, že bych měla být zkušená stěhovačka, která ovládá bezpočet stěhovacích vychytávek a veškerou organizaci má v malíku.

Když jsme se s mužem stěhovali poprvé, postupně jsme třídili věci a shromažďovali je do banánovek půl roku dopředu. Když jsme se stěhovali podruhé, zvládli jsme to za tři měsíce. Potřetí asi za dva. A tentokrát… no asi tak za týden. Jeden by řekl, jací jsme frajeři a že příště (bude-li jaké příště) už se přímo teleportujeme. Zde jsou tedy moje skvělé vychytávky na stěhování.

K bydlení si zvolte místo svého srdce

V některých ohledech mám docela vyhraněný vkus. Když krajina, tak hory. Když řeka, tak Vltava. Když dům, tak prvorepubliková vila. A tak jsme se nastěhovali do Polabí, do stavení ze 17. století. Ale je tu hezky, to zas jo.

Důvěřujte realitní kanceláři

Jsou to přece odborníci. Takže když vám řeknou, že všechny možné a nemožné lhůty, které jsou spojeny s hypotékou, katastrem a kdoví, čím ještě, se v pohodě stíhají a vy se budete moci nastěhovat tak v půli, nejpozději však do konce července, určitě to tak bude.

Oznamte svému dosavadnímu domácímu, že do konce července konečně vypadnete z bytu, který on právě prodává. Podle toho si naplánujte zbytek prázdnin, abyste za pochodu zjistili, že stěhování nebude dřív, než v půli srpna. Protože ty lhůty…

Před stěhováním si vyhraďte čas na balení

Kvůli neustálým změnám nám na balení zbyly cca tři dny. Některé věci se už jen bez ladu a skladu házely do krabic, tašek a pytlů. Pravda, taky žijem. Akorát po měsíci o spoustě věcí nevíme, kde vlastně skončily.

Na dobu stěhování si neplánujte nic jiného

A právě proto jsem se ve čtvrtek vrátila s nejmladším synem z pobytu na Šumavě, v pátek jsem připravovala výzdobu svatby, v sobotu jsem ji dodělala a absolvovala svatbu. Stěhováci k nám přijeli také v sobotu. Šumava i svatba byly naplánovány na dobu, kdy už přece budeme dávno zabydlení…

Využijte pomoci přátel

Nabízelo se nám řada přátel, ale vzhledem k naší skvělé organizaci, kdy jsme do poslední chvíle nevěděli, kdy se vlastně budeme stěhovat, jsme jejich pomoc využít nemohli. Díky proto těm, kteří byli zrovna náhodou v Praze a díky tomu mohli pomoci na poslední chvíli.

Včas udělejte opravy v bytě, který opouštíte

Den před předáním bytu jsme vyměňovali prokopnuté dveře. Ten samý den nám zavolal domácí, že ačkoliv to původně nechtěl, máme přece jen dát zasklít dvě rozbitá okna. Sklenář odešel asi půl hodiny před předáním bytu. Proč si nevyrobit trochu stresu navíc, že.

Po nastěhování nejprve vybalujte

Na dekorování či zahrádku dojde čas později. Hlavní je dát si vše nejprve doma do pořádku. U nás to dopadlo takto (foceno tento týden, měsíc po stěhování):

Ověřte si předem, že je v domě či bytě vše v pořádku

Po dvou dnech od nastěhování vyhořely zásuvky v kuchyni. O dalších pár dnů později začala protékat voda z prvního patra. Voda se už vyřešila, elektrika bude poněkud větší oříšek. Zatím mám provizorně nataženou prodlužovačku ke sporáku, nesmím ale používat najednou víc, než dvě plotýnky, jinak se šňůra začne přehřívat. Ledničku mám zatím v předsíni. Tak snad nám to do půl roku celé nespadne na hlavu.

Důvěřujte Pánu Bohu

Pokud jste věřící, tak jste jistě zvyklí vše s důvěrou vkládat do Jeho rukou. Den před stěhováním jsme si s mužem přečetli tento biblický verš:

Bůh promluvil k Noemu: Hle, já ustavuji svou smlouvu s vámi a s vaším potomstvem i s každým živým tvorem. Ustavuji s vámi svou smlouvu. Nedojde již k potopě, která by zahladila zemi. 1.Mojžíšova 9,9-10.11

Tak trochu doufáme, že se to vztahuje i na stěhování… a že k němu přinejmenším následujících pár desetiletí nedojde.

Budete se stěhovat?

Využijte sociální firmu Vaše stěhování. Stěhovali nás již potřetí a vždy naprostá spokojenost. Ceny příznivé, jednání profesionální. Navíc tím, že si objednáte stěhování právě zde, podpoříte dobrou věc.

1 komentář

  • Svatba v lese - mezi řečí 10/11/2017 at 15:11

    […] byla v srpnu a ano, byla to ta svatba, během které se naše domácnost stěhovala, ale to byl vcelku nepodstatný detail […]

    Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..