Forever

picmonkey-imageTentokrát bude recenze nikoliv o filmu, ale o seriálu. Forever je jeden z mých velmi oblíbených seriálů, který navíc baví i mého patnáctiletého syna. Společně jsme oplakali, když byl po první sérii odpískán a chystáme se ho v nejbližší době zkouknout znovu.

Ze začátku jsem se na tuto svou srdcovku dívala s krajním podezřením. Hlavní premisa seriálu je totiž  poněkud praštěná. Soudní patolog Henry Morgan (Ioan Gruffud) je fešný, velice inteligentní, distingvovaný gentleman s nesporným charisma, kolem krku kvalitní (!) šála, který hovoří s britským akcentem. Řeší případy vražd spolu s neméně fešnou  a inteligentní detektivkou Jo Martinezovou (Alana De La Garza). Přicmrndává mu potrhlý asistent Lucas Wahl (Joel David Moore). Až potud vše zní jako běžné procedurální drama, jako jsou například seriály Sběratelé kostí či Castle na zabití.

Ovšem je tu jeden zásadní rozdíl: Henrymu Morganovi je dvě stě let. Právě před tak dlouhou dobou poprvé zemřel, když ho zastřelil kapitán otrokářské lodi, na které sloužil jako lodní lékař. Vzápětí se  jako zázrakem vynořil živý na břehu. Od té doby pokaždé, když zemře, jeho tělo zmizí a Henry se vynoří znovu živý z nejbližší vody. Již dvě stě let se snaží neúspěšně zjistit, proč se to děje a jak by se své nesmrtelnosti, která zdaleka není takovou výhrou, jak by se mohlo zdát, zbavit. Navíc se objeví tajemný stalker, který si říká Adam a tvrdí, že trpí stejným „postižením“, jako Henry – s tím rozdílem, že se po světě potuluje již 2000 let…

Ano, já vím – je to dost divoká historka. Tvůrcům se však povedlo ji skvěle zvládnout a za chvíli se přistihnete, že si bez té zápletky s nesmrtelostí příběh neumíte ani představit. Každý díl je vcelku slušnou detektivkou, hlavním tahákem je ale vztah Henryho s jediným člověkem, který zná jeho tajemství, starožitníkem Abem (Judd Hirsch). Kdysi ho našel jako novorozence v osvobozeném koncentračním táboře, adoptoval ho a zatímco sám stále vypadá sotva na čtyřicet, Abemu je už přes sedmdesát. Jejich vztah je skutečně jedinečný a často vede k zajímavým situacím, ať už vtipným, či dojemným.

castA tím se dostávám k atmosféře celého seriálu: je to veskrze příjemná, inteligentní, vtipná, hřejivá a vtahující záležitost, na kterou se bez problémů můžete dívat se svými teenagery. Oceňuji, že v seriálu nejsou žádné sprosté scény. Je zařazen jen jeden lechtivější díl, ve kterém je v podezření jistá domina, ale úroveň je podle mne stále snesitelná. Henryho nesmrtelnost otevírá řadu zajímavých etických dilemat, o kterých se dá diskutovat. Navíc se díky flashbackům dozvíte i zajímavosti z historie a můžete se tak vymlouvat, že se vlastně vzděláváte.

Seriál není příklad vrcholného umění, ale je to velice dobře odvedené řemeslo, díky kterému je dobrou volbou na pohodové podzimní večery. Jak jsem psala již v úvodu, Forever žel nevydržel navždy a byl po jedné sérii o dvaceti dvou dílech odpískán, a to přesto, že si stihl vybudovat vcelku slušnou fanouškovskou základnu. Řada fanoušků stále volá po obnovení Forever na jiné stanici, ale s běžícím časem je stále menší pravděpodobnost, že by se to podařilo. Naštěstí se tvůrcům podařilo uzavřít alespoň některé otevřené zápletky, divák tak nemusí mít pocit, že se na konci nic nedozvěděl – přesto, že to hlavní tajemství zůstává neodhaleno.

Mohlo by se vám také líbit:

The Man in the High Castle

 

3 komentářů:

 • Sali 28/09/2016 at 12:36

  Proc ja porad koukam na clanky o serialech a filmech? Tohle zni taky dobre 🙂 pridavam na seznam serialu ktere chci videt .(i kdyz porad nejsem upir abych mohla zit aspon 1000 let a vsechny ty filmy,serialy,knizky atd. Stihla 😀 )
  Melisinblog.blogspot.cz

  Reply
  • Ráchel Bícová 28/09/2016 at 13:02

   Forever má jen jednu řadu 😀

   Reply
 • The Man in the High Castle – mezi řečí 11/12/2016 at 13:45

  […] Forever […]

  Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..