Dětské Bible II. – pro předškoláky

Zatímco v první části velké srovnávací recenze dětských Biblí jsem se věnovala nejmenší věkové kategorii, v této se zaměřím na Bible pro předškolní děti. Je ale nutné předeslat, že rozdělení do věkových kategorií je poněkud rozporuplné – některé z těchto zpracování jistě zaujmou i starší děti. Najdeme mezi nimi i  Bible, které jsou vyloženě vhodné pro začínající čtenáře.

Malá dětská Bible

autor: Pat Alexanderová; nakladatel: Karmelitánské nakladatelství; počet stran: 256; 15,8 × 21,7; rok vydání: 2004

Na této Bibli je vidět, že je již staršího data – písmo je poněkud archaické, tak trochu v secesním stylu, dle mého názoru pro děti špatně čitelné. Obrázky na mne působí zvláštně chaoticky, nejsou ale vyloženě špatné a řadě lidí se jistě budou líbit.

Malá dětská Bible

Malá dětská Bible

Text je srozumitelný, nemá složitá souvětí, zachovává poselství. Tu tam do něho uniklo nějaké archaické slovo typu pošetilý, ale je to spíše výjimka. Oceňuji zařazení méně známých příběhů (např. Achab, Ezdráš), ze Skutků ze zde několik příběhů.

Dětská ilustrovaná Bible

autor: Piotr Krzyzevski, il. Marek Szyszsko; nakladatel: Svojtka; počet stran: 256; 18 × 22,5; rok vydání: 2015

Malý formát, obrázky v klasickém stylu, místy v příliš agresivních barvách. Písmo je velmi malé, pro začínající čtenáře nevhodné.

Dětská ilustrovaná Bible

Dětská ilustrovaná Bible

Text je sice zjednodušený ve snaže ho dětem přiblížit, ale přesto obsahuje příliš mnoho složitých výrazů, např.: Proč jsi tak vzplanul a tvoje tvář zesinala? Text se snaží držet originálu, celkově je ale zpracování spíše nudné. Vzhledem k tomu, že autoři jsou katolíci, je do této knihy zahrnuto také povstání Makabejských. Z knihy mám rozporuplný dojem – formát a malá obsáhlost by odpovídala předškolní kategorii, text ale spíše školákům.

Bible vypráví o Ježíši

autor: Sally Lloyd-Jonesová; nakladatel: Návrat domů; počet stran: 354; 15,6 × 19; rok vydání: 2015

Tato Bible je jiná hned ve dvou směrech. Jednak má originální, odvážné výtvarné zpracování, které některé nadchne, jiné uvede do rozpaků. Hlásím se do první skupiny.

Bible vypráví o Ježíši

Bible vypráví o Ježíši

Odlišně je pojatý i výrazně kristocentrický text – všechny příběhy jsou vztaženy k osobě Ježíše Krista. Ne každému asi ale bude vyhovovat, že se jedná z velké části nikoliv jen o převedení biblického textu do „dětské řeči“, ale také o jeho výklad. Na druhou stranu rodičům, kteří si občas neví rady s tím, jak některé biblické pravdy dětem vysvětlit, může právě takové zpracování pomoci.

Celkově se tato dětská Bible vymyká běžné produkci a to je mi na ní velice sympatické.

Moje první Bible

autor: neuveden; nakladatel: Slovart; počet stran: 384; 15,5 × 20; rok vydání: 2014

Bible v příjemném formátu, s příjemnými obrázky. Zvláštností jsou zdobené okraje se spoustou detailů a zavazování na mašličku. Luxusnější vzhled dělá z této knihy ideální dárek.

Moje první Bible

Moje první Bible

Moje první Bible je obsáhlá, věrná původnímu textu. Nevyhýbá se tématu Božího soudu,  dokonce zařazuje Kaina a Ábela. Starý zákon je zakončen Micheášem a zaslíbením Mesiáše, takže je dětem srozumitelnější návaznost Nového zákona.

Dětská Bible – Čti a poznávej 

autor: Sophie Piperová; nakladatel: ČBS; počet stran: 256; 18 × 22,5; vydání: 2009

Obrázky se mi líbí, jsou přehledné a zároveň mají dost detailů. Formát je pro předškoláky tak akorát.

Dětská Bible - Čti a poznávej

Dětská Bible – Čti a poznávej

Text je jednoduchý, sdělný a vcelku věrný originálu. Specialitou této Bible je zahrnutí velkého množství vysvětlujících informací o prostředí a souvislostech, v nichž se udály biblické příběhy. Děti se tak dozví, jak v Abrahamově době žili kočovníci, jak  vypadal Šalamounův chrám, co obnášela práce tesaře v době Ježíšově, jak vypadala velikonoční večeře a řadu dalších zajímavostí. Zpracování zahrnuje velké množství příběhů, včetně Debory, Rut, Samsona, Nehemiáše či Chizkiáše. Škoda jen, že v něm není více příběhů ze Skutků, ale to je u dětských Biblí obecný jev. Tuto Bibli považuji díky velkému písmu a krátkým větám za vhodnou pro začínající čtenáře.

Bible – Příběhy na každý den

autor: Mary Joslinová; nakladatel: ČBS; počet stran: 256; 20 × 24,7; rok vydání: 2009

Bible v krásném výtvarném zpracování a dobře čitelným písmem. Menším dětem může vadit menší počet obrázků.

Bible - Příběhy na každý den

Bible – Příběhy na každý den

Mary Joslinová je autorkou řady krásných dětských knih a její zpracování Bible není výjimkou. Oceňuji srozumitelnost, věrnost původnímu textu a obsáhlost. Text je rozdělený na každý den v roce, nevyhýbá se náročnějším příběhům. Je napsaný jednoduše a zároveň dostatečně obsáhle. Je v ní zahrnuto více biblických příběhů, než bývá u dětských Biblí zvykem, včetně řady příběhů ze Skutků. Ke každému příběhu je připojena jednovětná, jednoduchá modlitba. Tuto Bibli jistě využijete i s mladšími školáky, je to proto dobrá dlouhodobá investice.

Shrnutí

Jak bych tedy volila v této kategorii? Vybrala bych si Bibli – Příběhy na každý den, ale oceňuji také knihy Dětská Bible – Čti a poznávejBible vypráví o Ježíši. A jaká je vaše oblíbená Bible pro předškolní děti?

victory

Přečtěte si také:

Dětské Bible I. – pro nejmenší

6 komentářů:

 • Ludmila Beranová 02/10/2016 at 19:13

  Dobrý den!
  Velice děkujeme za recenze biblí pro děti.
  Přidáte, prosím, i recenze biblí pro školáky ?
  Zajímalo by mě hodnocení či názor na Kreslenou bibli a Komiksovou bibli.
  Rodiče vnukům z bible nečtou, i když do kostela chodí, přemýšlela jsem, co by 4 děti ve věkovém složení 3,5 – 10,5 let zaujalo v dnešním zrychleném světě plném sci-fi her, videí a filmů o boji dobra se zlem. (na druhou stranu se rodičům do výchovy plést nemohu).
  Děkuji velice za názor či radu.
  babička Ludmila

  Reply
  • Ráchel Bícová 02/10/2016 at 19:38

   Dobrý den, určitě chystám i recenzi Biblí pro školáky, trochu se zdržela, ale bude 🙂 Zítra vyjde na blogu recenze Hero Bible, ale ta je podle mne vhodná spíše pro starší děti. Takže chvíli vydržte, recenze se tak do týdne až dvou týdnů objeví!

   Reply
   • MARKÉTA POSPÍŠILOVÁ 02/12/2016 at 16:15

    Super zpráva!!! taky by se nám hodila 😉

    Reply
   • Misa 28/03/2018 at 08:42

    Dobrý den,
    vyšla nakonec recenze biblí pro starší děti? Nikde jsem ji nenašla.
    Možná špatně hledám …
    díky

    Reply
    • Ráchel Bícová 29/03/2018 at 19:24

     Hledáte dobře, na recenzi Biblí pro starší děti stále ještě nedošlo… Mám jen tuto na Hero Bible:http://www.rachelbicova.cz/recenze-hero-bible/
     Pro jak staré dítě hledáte? Ráda vám něco doporučím.

     Reply
 • Recenze: Hero Bible – mezi řečí 03/10/2016 at 16:12

  […] Dětské Bible II. – pro předškoláky […]

  Reply

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..