5 věcí, které nejspíš nevíte o pláči

Pokud máte těžkosti ve vztahu, zkrachuje vám firma nebo vás něco dožere, je pláč sám o sobě řešením? Jistě, že ne. Ovšem zároveň má překvapivě pozitivní účinky. Je řada věcí, které o pláči nejspíš nevíte. Tady je několik z nich.

1. Pláč zmírňuje stres

Biochemik William H. Frey II, Ph.D, autor knihy Crying: The Mystery of Tears, se zabýval výzkumem pláče. Zjistil, že po pláči se cítíme lépe pravděpodobně proto, že se při něm vyplavují látky, které se v našem těle vytváří při stresu. Mimo jiné se v slzách vyplavuje hormon ACTH, ústřední stresový hormon.

Frey k tomu říká: „Je důležité, že jsme si vytvořili tuto schopnost. Když můžete zmírnit stres, působí to jako prevence jeho důsledků, kterými jsou poškození srdce a mozku. Neměli bychom zakazovat dětem plakat, naopak bychom měli být rádi, že tuto schopnost mají.“

2. Pláč zlepšuje náladu

Víte, co je to mangan? Pokud jste na tom jako já, tak si matně vzpomínáte, že jste o něm kdysi slyšeli v chemii. V každém případě, pokud je ho v těle příliš, způsobuje úzkosti, nervozitu, podrážděnost, únavu a agresivitu.

Dobrá zpráva je, že když pláčeme, mangan se z našeho těla přirozenou cestou vyplavuje – a nejspíš i proto 85% žen a 73% mužů říká, že se po dobrém pláči cítí méně smutní a naštvaní.

3. Slzy čistí a chrání oči

Dokonce i pláč při krájení cibule má svůj smysl. Cibule obsahují deriváty aminokyselin a příměsí síry. Při krájení cibule vzniká těkavý propathial S-oxid, který má dráždivé účinky. Právě slzy tuto látku odplavují.

Slzy také obsahují enzym lysozyme, který má silné antibakteriální účinky, a glukózu, která vyživuje buňky na povrchu oka a na vnitřní straně víček.

4. Neplakat znamená si ubližovat

Potlačování pláče může snadno vést k vyššímu krevnímu tlaku, problémům se srdcem a žaludečním vředům. Je také nezdravé pro naši psychiku.

„Jedním z důsledků toho, když nepláčeme, je, že sami sebe umrtvujeme, potlačujeme své emoce nebo je ani nezaznamenáme,“ říká k tomu Dr. Stepen Siderogg.

Snažit se potlačit pláč je podobné, jako bychom za každou cenu potlačovali nucení jít na záchod. Není to ani příjemné, ani zdravé.

5. Proč muži pláčou méně, než ženy

Dr. Frey zjistil, že ženy pláčou v průměru 5,3 krát za měsíc, kdežto muži asi 1,3 krát. Jedním z důvodů je, že testosteron pláč u mužů potlačuje a naopak prolaktin ho u žen povzbuzuje. Také slzné kanálky jsou u žen a u mužů anatomicky odlišné.

Dalším důvodem, proč muži pláčou méně, je, že v naší společnosti se řada lidí se domnívá, že pláč je známkou slabosti. Takové vnímání je ale určeno spíše kulturou, ve které jsme vyrostli – je řada zemí, ve kterých je pláč u mužů považován za zcela přijatelný projev emocí. Také v historických záznamech najdeme příklady toho, že pláč nebyl vždycky v západním světě tabu. Například středověcí rytíři, kteří jsou ztělesněním mužnosti, považovali pláč za „nebeskou rosu„.

V každém případě fakt, že pláč je zdravý, platí pro obě pohlaví bez rozdílu.

A co na to říká Bible?

Jednou přijde čas, kdy už nebude slz potřeba.

On jim setře každou slzu z očí a smrt už nebude, ani nářek ani křik ani bolest už nikdy nebude; neboť minulé věci pominuly. (Zjevení 214)

Ale do té doby je dobré jim dát průchod. Slzy jsou normální součástí života.

Vše má svou chvíli, každá věc pod nebem má svůj čas… je čas plakat a čas se smát. (Kazatel 3,1.4)

Na několika místech máme zaznamenáno, že Ježíš plakal (Jan 11,35; Lukáš 19,41; Židům 5,7-8). Dokonce Ježíš mluví o tom, že ti, co pláčou, jsou blahoslavení.

Blaze plačícím, neboť budou potěšeni. (Matouš 5,4)

Máme dokonce plakat s druhými a dávat jim tak najevo svůj soucit.

Radujte se s radujícími, plačte s plačícími. Mějte porozumění jeden pro druhého. (Římanům 12,15-16)

Závěrem

Ať už pláčete u každého dojemnějšího filmu (ehm, jako těhotná jsem byla schopná plakat i u reklamy na Panadol), nebo jen vzácně, není potřeba považovat pláč za něco negativního. Ve skutečnosti je to přirozený způsob, jak naše psychika a tělo reagují, a má řadu zdravotních přínosů.

Happy crying!

7 způsobů, jak předcházet syndromu vyhoření

Tagy příspěvků: