5 starých vánočních filmů, které nejspíš neznáte

Jsou filmy, které zná snad každý. Sám doma, Láska nebeská, Tři oříšky pro Popelku… Minulý rok jsem vám doporučila deset vánočních filmů, které nejsou až tak profláklé, nicméně jsem si jistá, že jste alespoň nějaký z nich znali. Tentokrát jsem ale vybrala ty opravdu zapomenuté. Jsou to americké filmy ze 40. let, které mají podle mne zvláštní kouzlo.

hOLIDAY INN, 1942

Holliday Inn je první film, ve kterém se objevila známá vánoční píseň White Christmas, je o zpěvákovi Jimovi (Bing Crosby), tanečníkovi Tedovi (Fred Astaire) a tanečnici Lile (Virginia Dale). Ti spolu řadu let vystupují. Jednoho dne se ale Lila rozhodne opustit Jima a začne s Tedem vystupovat samostatně.

Jim si tedy pořídí farmu, kterou se chystá proměnit ve vlastní podnik, který bude otevřený jen během svátků. Brzy se stane vyhledávaným klubem a navíc se seznámí s krásnou Lindou. Jeho starý přítel se však znovu objeví ve dveřích…

Snímek se dvěma velkými hvězdami své doby, Crosbym a Astairem, byl později kolorován a dokonce inspiroval název celosvětového hotelového řetězce Holliday Inn.

OBCHOD ZA ROHEM, 1940

Řada z vás bude asi znát roztomilý remake z roku 1998 s názvem Láska přes internet, ovšem předloha je o dost vyšší liga.

Film Obchod za rohemje klasická romantická komedie s jemným konverzačním humorem o dvou zaměstnancích malého krámku s dárky, kteří se naprosto nesnášejí. Když si oba podají inzerát k seznámení a díky dopisům se do sebe zamilují, nemají tušení, že objekt jejich lásky je jim ve skutečnosti velmi dobře znám…

V hlavních rolích James Stewart a Margaret Sullavan. A ještě jedna malá zajímavost: hlavní postavy mají příjmení Kralik a Novak 🙂

SETKÁME SE V ST. LOUIS, 1944

Meet Me in St. Louis je jednoduchoučký, nenáročný, humorný film je zábavný především díky rozkošné mladé Judy Garland, která září zvláště v hudebních číslech a která ze snímku udělala jeden z nejoblíbenějších amerických muzikálů. Příběh o sedmnáctileté Ester z bohaté rodiny, která se zakouká do kluka od vedle a vzápětí se dozví, že se celá rodina stěhuje do New Yorku, je plný rodinné soudržnosti a porozumění – a o to přece o Vánocích jde 🙂

Ve filmu měla svůj debut má oblíbená vánoční píseň Have Yourself a Merry Little Christmas, ve které se odráží tehdy ještě stále trvající válka.
Film režíroval Vincente Minnelli, který se díky tomu setkal s Judy Garland a později se s ní oženil.

CHRISTMAS IN CONNEXTICUT, 1945

Ne, opravdu tím nemyslím remake z roku 1992, který režíroval Arnold Schwarzenegger.
Původní verze Christmas in Connecticut z roku 1945 je opravdu vtipná romantická komedie o populární redaktorce kulinářského časopisu. Ta se prezentuje jako hospodyňka z farmy, vzorná manželka a matka. Když se ale k ní její šéf pozve domů na Vánoce, hrozí, že se provalí, že ve svém skutečném životě je Elisabeth (Barbara Stanwyck) single,  bezdětná, žije v malém bytě a vůbec neumí vařit – nikoliv majitelka kouzelné venkovské farmy, vzorná manželka a matka malého chlapečka.
A navíc si šéf s sebou hodlá přivést mladého fešného mariňáka, který se právě vrátil z války domů… Chrsi

3 GODFATHERS, 1948

Vánoční western? V hlavní roli s chaismatickým Johnem Waynem? Proč ne! Ve filmu 3 Godfathers jsou tři bankovní lupiči na útěku pouští, pronásledovaní šerifem a jeho pomocníky. Dorazí do oázy, kde najdou umírající ženu. Ta je požádá, aby se postarali o její novorozené dítě. Stanou se tak z nich tři kmotři.

Jeden z lupičů je přesvědčen, že je k dítěti přivedla Vyšší moc podobně, jako přišli k malému Ježíši tři mudrci, a že by se s ním měli vydat do města New Jerusalem. Všichni tři se pak snaží dodržet svůj slib, který dali jeho matce.

Tagy příspěvků:
,