Jak pomáhat dětem soustředit se při modlitbě

Včera jsem v Jednotě bratrské v Mladé Boleslavi měla seminář „Vedení dětí k modlitbám“. Tady je malá ukázka z připravované knihy na toto téma, konkrétně z kapitoly o tom, jak pomáhat dětem se při modlitbách soustředit.

Děti potřebují, abyste jim pomohli se při modlitbách soustředit. Především se mi osvědčilo naučit děti, jak si na začátku modlitebního setkání mohou v sobě „uklidit“. Udělala jsem to následujícím způsobem“

Doprostřed místnosti jsem udělala nepořádek: poházela pomačkané papírky, rozházela oblečení a pár hraček. Pak jsem se dětí ptala, jestli mají někdy ve svém pokoji také takový nepořádek . Co je s tím potřeba udělat? Uklidit ho. Odpadky patří do koše, hračky do krabice, oblečení je potřeba složit a dát do police. Každé z dětí jsem nechala uklidit jednu věc. Pak jsem s nimi mluvila o tom, že je to s námi podobné. Pokud si v sobě neuklidíme, je v nás nepořádek – nemůžeme se pak na modlitbu soustředit. Možná je to hřích v našem životě, který potřebujeme Bohu vyznat (odpadky). Možná jsme během dne zažili něco nepříjemného, co v sobě potřebujeme srovnat (oblečení). Nebo se nám v hlavě jen tak honí myšlenky na všechno možné (hračky). To všechno je potřeba uklidit. Pak jsem dala dětem čas na to, aby si v sobě potichu „uklidily“. Soustředění na následné modlitby bylo pak mnohem větší. Do budoucna stačilo už dětem jen říci „Tak, teď si dáme chvíli na to, abychom si v sobě každý z nás uklidili“ a děti hned věděly, o co se jedná.

Existuje řada dalších praktických způsobů, jak pomoci dětem udržet pozornost při modlitbě, například:

  • Modlitební témata mějte napsaná na kartičkách. Děti si vytáhnou kartičku a modlí se za dané téma.
    Modlitební témata napište na velký papír nebo tabuli.
  • Při modlitbách stůjte v kruhu a držte se za ruce. Když se jeden do modlí, pošle dál „modlitební štafetu“, tzn. stiskne ruku dalšímu v řadě.
  • Při modlitbě si předávejte nějaký předmět, který charakterizuje dané téma (např. zemi, za kterou se modlíte apod.), případně nějakou neutrální věc, třeba plyšáka.
  • Dětem rozdejte obrázky, které jim budou inspirací k modlitbě.

Za jednu z nejdůležitějších věcí, která dětem pomáhá se soustředit na modlitby, považuji jasné instrukce jak a za co se mají modlit. Nejde o nějakou manipulaci. Když pomůžeme dětem, aby se nemusely zabývat „technickými detaily“, mohou se pak lépe zaměřit na modlitby jako takové. Formy mohou být různé, tady je několik příkladů:

  • „Postavíme se teď do kruhu a chytneme se za ruce. Já se začnu modlit podle seznamu témat na kterých jsme se dohodli. Všichni společně řekneme Amen. Pak pošlu dál modlitební štafetu, to znamená že stisknu ruku dalšímu. Ten se pomodlí za další věc seznamu a zase pošle štafetu dál.“
  • „Rozdělte se do dvojic a modlete se za…“ Nebo: „Ten, kdo se pomodlí, pošle dál … (předmět který symbolizuje danou zemi)“.
  • „Každý se pomodlí jednou větou.“
  • „Rozdělte se do dvou skupin. Klekněte si do kroužku. Každý si vytáhne jednu kartičku z košíčku a podle ní se pomodlí. Pak pokračuje další.“

Samozřejmě můžete také jako instrukci ohledně témat dát pokyn: „Modlete se tak, jak vás Duch svatý povede.“ To doporučuji raději v případě, kde víte, že jsou si děti v modlitbách už jisté a že je skupina dobře sehraná.
Nebojte se dětem také říci, jaký mají zaujmout postoj těla: zda si mají stoupnout, kleknout či sednout, zda mají zavřít oči, zvednout ruce apod. Formy obměňujte, aby nevznikla přílišná rutina. Děti tak také získají větší „repertoár“ způsobů modlitby pro svůj osobní modlitební život.

[wysija_form id=“2″]

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..