11 Čvn 3 oblíbené komedie o studentech
Tyhle filmy pro vás určitě nebudou nic nového. Ale jelikož byl v úterý Den učitelů, připadalo mi na místě je připomenout. Jsou to totiž komedie, které můžete vidět po desáté, a přesto vás nebudou nudit.
Škola, základ života
1938, režie: Martin Frič
Snímek natočil Martin Frič podle sbírky fejetonů a divadelní hry Jaroslava Žáka, původním povoláním středoškolského pedagoga.
Na reálném gymnáziu v Přívlakách vyjde poněkud studentský časopis Řev septimy, který si střílí z členů učitelského sboru. Zatímco někteří profesoři to přejdou s humorem, jiní zahájí vyšetřování s cílem najít viníka. Když pak nadaný student Jindra Benetka ve slohové práci kritizuje poměry na gymnáziu, situace ještě více vyostří. Boj mezi profesory a studenty je plný humorných epizod, ať už se týkají rošťáren studenta Čuřila, problémů mladé suplentky Lachoutové či roztržitého matikáře Koďouska.
Hláška z filmu: „Štěstí – co je štěstí? Muuuška jenom zlatá!“
Cesta do hlubin študákovy duše
1939, režie: Martin Frič
Poté, co film Škola, základ života, zaznamenal velký úspěch, rozhodl se režisér Martin Frič natočit další studentskou veselohru, opět podle knižní předlohy od Jaroslava Žáka. Ten se také podílel na scénáři.
Děj se točí kolem profesora Rabišky, který sbírá různé kuriozity, které byly zabaveny studentům při vyučování, a dále kolem profesora přírodopisu Matulky, který kvůli své velké trémě přes své velké znalosti nebyl dosud schopen složit poslední závěrečné státnice. Ve filmu se dále setkáme s pestrou paletou studentských týpků, ať už je to talentovatný fotbalista, snaživý šprt, třídní premiatnka, nadaný muzikant či šašek třídy. Ti všichni se spojí, aby milovanému profesorovi Matulkovi pomohli…
Hláška z filmu: „Jste třída zralá k záhubě.“
Marečku, podejte mi pero
1976, režie: Oldřich Lipský
Film z prostředí večerní školy byl natočen podle scénáře Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Mistr v továrně na zemědělské škole, Jiří Kroupa, si musí dodělat maturitu, protože jinak se vedoucím stane snaživý blbec Hujer. Zapíše se tak na večerní průmyslovku, do které zároveň na denní studium chodí jeho vlastní syn.
Hlášek, které z filmu zlidověly, je celá řada, například: švestičky z naší zahrádky, metelesku blesku, sejdeme se na hřbitově, “ Nepotěšil jste mne, ale ani já vás nepotěším.“
Snímek se natáčel ve fabrice v Roudnici nad Labem, školní scény pak ve škole v Dušní ulici v Praze. Poprvé se zde v malé roli objevila budoucí dětská hvězda – Tomáš Holý.
Hláška z filmu: „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“
Který z těchto filmů máte nejraději?