3 mýty o misii

O tento článek jsem požádala Magdalenu Tiehen. Madlu znám od jejích asi dvanácti let a už to dávno není malá holka 🙂 Znám ji jako prima ženskou, která se snaží opravdově žít to, čemu věří. Sama o sobě říká:

Jsem rodačka z Pardubic, vystudovala jsem na porodní asistentku, mám tři úžasné děti a skvělého manžela ze zámoří. Ráda vařím nová a neznámá jídla, zdolávám vysoké hory a zdánlivě neřešitelné situace. Již přes 20 let se podílím na misijní práci doma i v zahraničí a to zejména v rámci mezinárodního hnutí Mládež s posláním (angl. Youth With A Mission). Nyní jsem k zastižení v Chorvatsku, kde pomáháme s průběhem Učednické školy (angl. Discipleship Training School).

Co to vlastně taková misie vůbec je?

Některým čtenářům určitě hned v mysli vyvstane obrázek upoceného bělocha v tropické přilbě vyučující domorodce pod košatým stromem. Ano, to je také misie. Nebo spíš byla misie. V dnešní době už se tropické přilby nenosí, ale na misii se stále “jezdí”.

1. Misie je organizovaná církevní činnost…

… zabývající se zvěstováním evangelia v zemích nezasažených křesťanstvím.

Misie je mnohem, mnohem víc. Misie je jakákoliv cílená činnost jejíž motivem je Boží láska a záměrem přivádět lidi do vztahu s Bohem. Taková misie může být organizovaná církví, ale také jednotlivci, nevládními organizemi, zájmovými spolky, školami…

Jedná se široké spektrum aktivit od práce na překládání Bible, humanitární pomoci, komunitního rozvoje, umělecké činnosti až po vlastní budování církve. A toho všeho je samozřejmě třeba nejen v dalekých zemích, ale vlastně všude, kde žijí lidé, kteří neznají Boží lásku.

2.  K misijní činnosti jsou vybráni speciální jedinci, tzv. misionáři.

Všechno to začalo, když Ježíš, těsně před svým odchodem do nebe, zaúkoloval své učedníky, aby šli a ze všech národů činili učedníky, křtili je ve jménu Otce i Syna i Ducha a učili je zachovávat všechno, co přikázal (Matouš 28:18-20). Toto povolání, tento úkol, tahle mise, byla určena všem jeho učedníkům. Stejné je to i dnes: každý, kdo zná Ježíše a žije s ním, nese toto povolání a je zodpovědný za to, aby v ho poslušně naplňoval. Každý takový člověk má misi a je tedy misionář!

3. Čím dále misionář působí, tím je jeho práce důležitější.

Pokud jsme každý, co známe Ježíše a žijeme s ním, účastníky naplňování Jeho úkolu z Matouše 28, tak je dost těžké, nebo vlastně spíše nemožné posuzovat, kdo z nás má důležitější práci. Je to překladatel Bible, který se s celou rodinou odstěhoval kdo ví kam? Nebo je to podnikatel, který finančně podporuje danou rodinu a jeho práci? Nebo zdánlivě bezvýznamný místní křesťan, který danému překladateli poskytuje jedinečný vhled do svého jazyka a kultury? A nebo je nejdůležitější ta učitelka nedělní školy, která ho provázela dětstvím a na jeho cestě za Bohem? Co jeho rodiče, kteří se za něj věrně modlili a ukazovali mu Boží lásku?

Je pravda, že někteří jsme povolání do dalekých krajů, jiní do vlastních sousedství… Ale každý máme povolání, které můžeme a máme naplnit jen my. Někdy se lidé ošívají – proč jezdit někam daleko, vždyť tady je práce dost? Ovšem Boží žeň není limitovaná našimi lidskými hranicemi a jeho království je po celé zemi (Žalm 47).

Chcete vědět víc?

Chcete nakouknout více do toho, jak pracují misionáři? Jak jejich život v dalekých krajích vlastně vypadá? Vybrala jsem pro vás tři knihy, které stojí za přečtení (je jich samozřejmě mnohem více 🙂 )

Než tě zabijeme a sníme, H. B. Garlock

H. B. Garlock (1897–1985) byl misionářem v několika afrických zemích a později supervizorem misijní služby v Africe.

Jeho kniha je strhujícím svědectvím o počátcích letniční misie v Libérii, které se v té době říkalo „hrob bílého muže“. Většina misionářů se totiž v té době z této země nevrátila živá.

Novomanželé Garlockovi přesto uposlechli Boží ­volání a vydali se šířít evangelium do neprobádané a nebezpečné země, kde ještě stále přežíval kanibalismus a smrt hrozila na každém kroku.

KOUPIT KNIHU ZDE

Honba za drakem, J. Pullingerová

Jackie Pullingerová slouží jako misionářka v Hong Kongu od poloviny 60. let 20. století. Tato zdánlivě křehká anglické lady se zabydlela v temných uličkách hongkongské čtvrti prostitutek, narkomanů a gangsterů, aby jim přinesla světlo Ježíše Krista.

Přestože se zpočátku potýkala s vekými těžkostmi, její láska k příslušníkům čínské „spodiny“ časem přinesla nečekané ovoce. Díky její práci se tisíce narkomanů zbavily své závislosti.

Kniha vypráví o počátečních letech její dobrodružné služby.

KOUPIT KNIHU ZDE

Bručko a motilonský zázrak, B. Olson

Do Jižní Ameriky se Bruce Olson vydal v 60. letech jako devatenáctiletý. Koupil si tehdy jen jednosměrnou jízdenku. Svůj život spojil s indiánským kmenem Motilonů. V té době tento kmen neměl takřka žádný kontakt s okolním světem.  Bruce Olson přeložil do jejich jazyka Bibli a přinesl zdravotní pomoc.

V roce 1988 byl unesen teroristy, kteří chtěli ovládnout indiánské území. Během svého zajetí přivedl řadu členů guerrilly ke Kristu a byl po devíti měsících propuštěn. Díky Olsonově práci více než 30 Motilonů vystudovala vysokou školu a na 400 prošla středním vzděláním.

Kniha je pozoruhodným vyprávěním plným dobrodružství, tragédií, víry i lásky.

KNIHU KUPTE ZDE

[wysija_form id=“2″]

žádné komentáře

přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..