11 docela neoriginálních důvodů, proč miluju jaro

Jaro je časem svěží zelené trávy, co vypadá jak z reklamy na ten nejzdravější jogurt, zpěvu ptáků, rození mláďátek, kvetoucích stromů… skoro by se chtělo říct – jeden velký kýč.

Tady je mých 11 docela neoriginálních důvodů, proč miluju jaro.

 

1. Kvetou kytky

Začne to sněženkami, později tulipány, krokusy, narcisy… S mladším synem jsme před rokem a půl na podzim tady na sídlišti vysadili jarní cibuloviny jen tak náhodně kolem baráku aneb náš způsob guerrila gardeningu. Už druhé jaro se z nich radujeme.

2. Kvetou modřence

Jasně, že to jsou taky kytky. Ale pro mě to je extra kategorie: moje nejoblíbenější jarní kytka. Když jsme bydleli ještě na vsi, tak jsem cestou ze školy – pozor, přiznání! – vždycky nakradla modřence na předzahrádkách a věnovala je mámě. Vždycky jsem jí tvrdila, že jsem je natrhala na louce za humny, a jelikož je máma houby botanik, tak mi to věřila. Později jsem jí kytičku modřenců kupovala, ale už jsem je neviděla prodávat jinak než v květináči, ani nepamatuju… Každopádně bez modřenců by pro mne nebylo jaro.

3. Kvetou stromy

Když začnou kvést stromy, tak je jaro definitivně tady. Polibek pod rozkvetlou třešní na prvního máje taky není k zahození. Ale nejvíc mne fascinují rozkvetlé aleje… A pak také, když padají ze stromů okvětní lístky – jako přírodní konfety. A vzduch tak krásně voní… Jarní vzduch se nedá srovnat s žádnou jinou vůní, co znám.

4. Zpívají ptáci

Na jaře se líhnou ptáci a tak je ptačí zpěv slyšet víc, než kdykoliv jindy. Je to ten nejhezčí budíček. Pokud se chcete naučit rozeznat hlasy ptáků, jako jsme se o to pokoušeli já se synem v rámci domácího vzdělávání, můžete to zkusit tady.

5. Začíná zahradnická sezóna

Zahrádku (zatím) nemám, ale i tak se ve mně s každým jarem probudí chuť hrabat se v hlíně. Balkón je nacpaný truhlíky a květináči. Kytky, keříky, bylinky, rajčata a dokonce jahody…

6. Je příjemné počasí

Už žádné teplé punčocháče, rukavice, šály, těžký kabát… je tu jaro a s ním mnohem příjemnější počasí. Že občas prší? Pche, nejsme z cukru, ze soli! – říkávala moje babička. Konečně po zimě svítí víc sluníčko, což má pozitivní vliv na moji náladu.

7. Otevřená okna

Po zimě, kdy se větralo jen krátce, mohou být okna konečně pořádně otevřená… A tak je slyšet zpěv ptáků a jsou cítit jarní vůně… aneb všechno se vším souvisí 🙂

8. Můžu si dát kafe na lavičce

Tak nikdo mi samozřejmě nebrání to udělat i v zimě, ale teď už je to přece jen příjemnější. Poslední dobou mne takhle potkáte třeba na Karlínském náměstí… Už se těším, až se po zimě zprovozní fontána.

9. Dny jsou delší

Věděli jste, že když je přes den více světla, podle výzkumů to pomáhá na štíhlou linii? V každém případě mi opravdu vyhovuje, že když jdu domů z práce, není tma jak v pytli, jako v lednu. Mám najednou pocit, že mám mnohem víc času, a jsem méně unavená. A protože mám jarní náladu, koupím si cestou domů kytici na trhu

10. Blíží se léto

Jo… cítím to ve vzduchu… blíží se léto… a s ním ten pocit prázdninové volnosti… Těším se!

11. Jsou Velikonoce

Pro mnoho lidí jsou Velikonoce především svátky jara. Jaro opravdu miluju, ale Velikonoce jsou pro mne ještě něčím víc. Časem vděčnosti za oběť Božího Beránka; za radost, kterou mám v Něm; za možnost nových začátků, nového nadechnutí.

 

A co máte na jaru rádi vy?
Tagy příspěvků: