17 Lis 10 způsobů, jak si otrávit vztah s dětmi
U článku 90 otravných hlášek našich rodičů jste mohli zavzpomínat na to, čím vás štvali vaše rodiče, a možná jste si tak trochu klepali na rameno, že vy jste přece jen o něco lepší. V každém případě, většina rodičů chce mít se svými dětmi dobré vztahy a stojí o to, aby jim děti důvěřovaly. Pokud ovšem z nějakého záhadného důvodu toužíte po tom, abyste do srdce svého dítěte zaseli hořkost a odpor, zde máte podrobný návod.
1. Posmívejte se jim
Rodina bez humoru by byla opravdu nudná. Ale dělat si legraci způsobem, který zraňuje, nepřispívá zrovna k dobrým vztahům. Navíc děti často ještě nejsou schopné chápat sarkasmus či ironii. Pokud si chcete z někoho dělat legraci – dělejte si ji sami ze sebe.
2. Neposkytujte jim ujištění a bezpečí
Někteří lidé věří, že své děti nejlépe na život připraví tvrdostí. Tam venku se přece s nimi nikdo mazlit nebude, ne? Ve skutečnosti je tvrdý přístup tím nejlepším způsobem, jak vychovat nejisté osobnosti, které k vám nebudou mít důvěru. Ano, někdy je potřeba být na děti přísný, nesmí to být ale náš převládající přístup. Bez dlouhodobého ujištění a poskytnutí bezpečného prostředí z dětí vyrostou dospělí, které vyvede z míry sebemenší neúspěch.
3. Neustále je kritizujte
Děti potřebují občas slyšet kritiku a naučit se s ní vyrovnávat. Pokud ale slyší převážně to, co všechno udělaly špatně, ničí to jejich zdravé sebevědomí. Navíc to nijak nezajistí, že dítě přestane dělat chyby.
4. Snažte se si z nich udělat své kamarády
Děti potřebují kamarády, ale také potřebují rodiče. Kamarádit mohou s řadou lidí, ale rodiče mají jen jedny. A je důležité, aby se tyto role nemíchaly. Psycholog Kevin Leman k tomu říká:
„Pokud dojde k tomu, že přirozená hierarchie a specifičnost rolí se mezi dětmi a rodiči pomíchá, následuje přetahování o moc. Rodiče rychle ztrácejí půdu pod nohama a s vedením i s výchovou je konec.“ (Kevin Leman, kniha Do pátku bude vaše jiné)
Mějte s dětmi dobré, otevřené vztahy. Zůstaňte však jejich rodiči.
5. Zakažte jim projevovat negativní emoce
Lidé, kteří jako děti nemají možnost projevovat svoje emoce, často v dospělosti trpí depresemi. Samozřejmě je v pořádku, když se snažíme pomoci dětem vidět i pozitivní stránku nějaké události. Pokud ale zcela odmítáme jejich negativní emoce, odmítáme tím určitou část jejich osobnosti. To není zrovna dobrý způsob, jak vybudovat otevřené vztahy.
6. Říkejte jim „ne“, aniž byste se nad tím zamysleli
Pokud děti na všechno slyší „ne“, přestanou se vás ptát a budou hledat způsoby, jak se zařídit za vašimi zády. Než odpovíte, zkuste si nejprve vzít čas na rozmyšlenou. I když je pak odpověď zamítavá, dáte najevo dítěti, že vám jeho přání stojí za zvážení. Navíc se může stát, že změníte názor nebo vymyslíte nějaký kompromis.
7. Buďte sebestřední
Někteří rodiče tak lpí na své autoritě, až to vede k jejich naprosté sebestřednosti. Neberou ohled na potřeby svých dětí a očekávají, že ty se přece musí za všech okolností přizpůsobit. Pak se diví, když z dětí vychovají sebestředné protivy.
8. Trestejte je mlčením
Rodiče, kteří trestají své děti dlouhým mlčením, docílí nakonec jediného: vnitřního odporu svých dětí. Pokud jste tak naštvaní, že s dítětem nejste schopni mluvit, řekněte jim to. Až se uklidníte, vraťte se k rozhovoru. Dlouhodobé mlčení je citovým vydíráním.
9. Srovnávejte je s jejich sourozenci
Zaručený způsob, jak pokazit své vztahy s dětmi, je srovnávat je s jejich sourozenci. Děti zažívají tlak na výkon, srovnávání a soutěžení téměř neustále. Rodina má být v tomto směru bezpečným místem, kde jsou milované takové, jaké jsou.
10. Nikdy se dětem neomlouvejte
Slyšela jsem názor, že není dobré se dětem omlouvat, protože tím rodič snižuje svou autoritu. Ve skutečnosti tím, že neuznáte svou chybu, v dětech vybudujete akorát pocit hořkosti a nespravedlnosti. Pokud chcete, by se děti naučily druhým omluvit, buďte jim v tom dobrým příkladem.
Závěrem
Každý rodič se někdy dopustí některého z uvedených přehmatů – a nemusí hned propadat pocitu, že by měl děti raději dobrovolně odevzdat do výchovy někomu dokonalejšímu. Pokud si ovšem nechceme trvale otrávit vztah se svými dětmi, stojí za to se těchto zlozvyků zbavit. Protože děti za to stojí.
Chcete vědět, jak vychovávat jinak?
Přečtěte si knihu
Knih o výchově dětí je celá řada. Vybrala jsem pro vás pro tentokrát dvě, které jsou mé opravdu oblíbené.
Hranice a děti
Henry Cloud, John Townsend
Abyste se doma s dětmi navzájem totálně neotrávili, je potřeba, aby fungovaly zdravé hranice. Osvojování si hranic souvisí s tím, že se dítě naučí nést důsledky svého chování, přijímat zodpovědnost za svůj život a vyrovnávat se s hranicemi druhých.
Kniha se zabývá tím, jak řešit problémy s impulzivností, lhostejností k pokynům rodičů, kňouráním, vzdorem, agresivním chováním a podobně.
Titul navazuje na besteller Hranice od stejných autorů.
vydal Návrat, 2016, 224 str.
KNIHU NAJDETE ZDE
52 způsobů, jak vyjádřit dětem lásku
Jan Dargatzová
Děti potřebují vědět, že jsou pro nás důležité, že je milujeme. Výhodou této knihy je praktičnost a okamžitá použitelnost v reálném životě. Obsahuje nápady, jak vyjádřit svým dětem lásku rozmanitými způsoby – ať už je to tím, že mu pošlete pohled, vymyslíte mu vlastní písničku, dáte mu květiny či si najdete čas na hraní.